Poliaci budú trestať sympatizantov ukrajinského nacistu Stepana Banderu

Poliaci budú trestať sympatizantov ukrajinského nacistu Stepana Banderu

Poľský parlament podporil pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zákona, ktorý umožňuje poslať do väzenia ľudí popierajúcich zločiny, ktoré v minulom storočí voči našim severným susedom spáchali ukrajinskí nacionalisti.

„Zločiny sa vzťahujú na činy ukrajinských nacionalistov v rokoch 1925-1950, ktoré zahŕňajú použitie sily, teroru alebo iných foriem porušovania ľudských práv predovšetkým voči občanom Poľska,“ píše sa v zákone.

Tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy kriminalizujú napríklad popieranie Volynského masakru, pri ktorom boli zabití židia a občania Poľska. Cieľom legislatívy je aj postavenie mimo zákona akákoľvek podpora ideológii Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a jej vojenského krídla – Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktoré sa na zabíjaní podieľali.

Obvineným hrozí trest odňatia slobody až do troch rokov alebo finančná pokuta.

Poľský parlament chcel uvedený zákon prijať už minulý rok, ale hlasovanie poslanci odložili z dôvodu vyhnúť sa napätiu s Ukrajinou.

Varšava je hlasným kritikom pokusov zo strany Kyjeva oslavovať členov Organizácie ukrajinských nacionalistov a Ukrajinskej povstaleckej armády ako hrdinov. Predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski minulý rok vyhlásil, že Ukrajina sa do Európskej únie nedostane, pokiaľ Kyjev neprestane podporovať kult osobnosti notoricky známeho nacistického spolupracovníka Stepana Banderu.

Pripomíname, že ukrajinský prezident Petro Porošenko sa v októbri minulého roku vyjadril, že akcie bojovníkov Ukrajinskej povstaleckej armády by mali vždy slúžiť ako “inšpirácia” a príklad pre budúce generácie.

Foto zdroj: https://www.sott.net/article/338449-Kiev-Ukraine-Nationalists-hold-torchlit-march-on-anniversary-of-Nazi-collaborator-Stepan-Banderas-birth

(tom)