Poliaci kúpili od USA raketový systém Patriot

Poľsko podpísalo kontrakt vo výške 4,75 miliárd dolárov na nákup amerických raketových systémov Patriot. Varšava tvrdí, že so svojimi susedmi chce mať „priateľské vzťahy“, ktoré práve vojenská sila posilní.

„Je to mimoriadny historický moment. Poľsko vstupuje do úplne nového sveta najmodernejších technológií, moderných zbraní a obranných prostriedkov,“ vyhlásil 27. marca poľský prezident Andrzej Duda.

„Prvé systémy Patriotu sa dostanú do Poľska v roku 2022 a ďalšie v roku 2024,“ oznámil v utorok premiér Mateusz Morawiecki a dodal, že systémy Patriot disponujú najnovšími technológie, ktoré Spojené štáty predávajú iba Poľsku.

„Toto je dôkaz našej úzkej solidarity Poľska ako spojenca, ktorému Američania môžu dôverovať,“ doplnil ministerský predseda.

Súčasťou medzištátnej zmluvy je ofsetový balíček, ktorého cieľom je „zvýšiť výrobnú kapacitu poľských závodov“. Predseda vlády dodal, že tento balík kompenzácií umožní Poľsku „vyvinúť nové vojenské riešenia v spolupráci s USA“.

Morawiecki v súvislosti s najnovšími udalosťami a napätých vzťahoch s Moskvou povedal, že Varšava chce mať priateľské vzťahy so svojimi susedmi vrátane Ruska, ale „najlepšie by bolo, keby priateľské vzťahy boli posilnené našou vojenskou silou“.

Národné Noviny upozorňujú predovšetkým na vojenskú silu Severoatlantickej aliancie, ktorá rozširuje svoju prítomnosť na území Poľska, ale aj v pobaltských štátoch. NATO už dlhodobo zvyšuje svoju vojenské kapacity v blízkosti ruských hraníc a odvoláva sa na tzv. hrozbu z Ruska, čo je typická rétorika z čias studenej vojny.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/395462-poland-us-patriot-missiles/

(tom)