Poliaci nám budú predávať drahý plyn z USA

Poľská štátna ropná a plynárenská spoločnosť PGNiG podpísala päťročný kontrakt s britskou firmou Centrica na dodávku skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov. Plynárenský gigant našich severných susedov tak urobil aj napriek varovaniam európskych energetických spoločností, ktoré tvrdia, že americký LNG je dvakrát drahší ako ruský zemný plyn.

„Táto dohoda je prvou zmluvou PGNiG uzavretou v rámci strednodobého zmluvného portfólia o nákupe LNG. Z väčšej časť bude slúžiť na zabezpečenie diverzifikovaných dodávok plynu do Poľska a strednej a východnej Európy, so zámerom zvýšiť energetickú bezpečnosť regiónu, v ktorom v minulosti dominoval ruský plyn,“ povedal Piotr Wozniak, ktorý je predsedom predstavenstva spoločnosti PGNiG.

Zmluve s britskou firmou predchádzala dlhodobá dodávka plynu z Kataru a spotové dodávky uskutočnené v rokoch 2016 a 2017.

Dodávky plynu budú pochádzať zo skvapalňovacieho terminálu Sabine Pass, ktorý sa nachádza v americkom štáte Louisiana. Zmluva nadobudne účinnosť v budúcom roku a očakáva sa, že dodávka bude pozostávať z deviatich zásielok LNG do poľského prístavného mesta Swinoujscie, ktoré sa nachádza v blízkosti Baltského mora.

Poľsko je jedným z najsilnejších odporcov expanzie ruského plynu na európskom trhu. Po tom, ako Poliaci vybudovali terminál v meste Swinoujscie, ich záujmom je stať sa významným predajcom LNG v Európe.

Ako sme už v Národných Novinách písali, jedným z dôvodov najnovších protiruských sankcií zo strany USA, je snaha Washingtonu zvýšiť na európskom trhu podiel na predaji LNG. Rusko momentálne v spolupráci s viacerými európskymi firmami buduje plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Americké sankcie sa dotýkajú práve tých firiem, ktoré sa na stavbe plynovodu podieľajú. Severný prúd 2 kritizuje aj slovenská vláda, pretože obchádza naše územie.

Foto zdroj: https://www.fnlngalliance.com/2017/03/16/want-know-lng-shipping-b-c-coast/

(tom)