Poliaci tlačia na Nemecko, aby platilo reparácie za druhú svetovú vojnu

Poliaci tlačia na Nemecko, aby platilo reparácie za druhú svetovú vojnu

Poľský minister obrany Antoni Macieriwicz obvinil európskych lídrov, ktorí kritizujú nároky Varšavy o náhrade škôd spôsobených v dôsledku druhej svetovej vojny. Ich vyhlásenia sú podľa jeho názoru pokusom o “vymazanie tragického údelu poľského ľudu z európskej pamäti”.

“Sulejów, zničené dediny a mestá … poľský národ má právo poznať pravdu o tom, ako v roku 1939 vyzerala obrana Európy, európske hodnoty, kto ich naozaj bránil, a kto ich zničil,” vyhlásil Macierewicz v poľskom meste Sulejów, pri príležitosti 78. výročia jeho bombardovania nemeckou Luftwaffe.

Týmto chcel podľa jeho slov pripomenúť vtedajšiu situáciu nemeckej kancelárke Merkelovej, francúzskemu prezidentovi Macronovi a iným, ktorí chcú “vymazať drámu Poliakov z historickej pamäti Európy”.

Politik zároveň pripomenul milióny zabitých občanov Poľska a takmer kompletné zničenie poľských miest, vrátane Sulejówa a Varšavy. V tejto súvislosti dodal, že jeho krajina má právo na finančnú kompenzáciu zo strany Nemecka.

Macieriwiczove poznámky prišli po tom, ako podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans minulý týždeň povedal, že Poľsko by malo EÚ poďakovať za väčšiu zvrchovanosť a slobodu, ktorej sa mu v porovnaní s minulými storočiami v súčasnosti dostáva.

Za seriózne rozhovory v tejto otázke sa prihovoril aj poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski. Ten 4. septembra uviedol, že napadnutie Poľska Nemeckom v roku 1939 doteraz “vrhá tieň” na vzájomne vzťahy medzi oboma štátmi.

“Mali by sme si sadnúť a začať viesť s Nemcami vážne rozhovory a spoločne premýšľať nad tým, ako sa vysporiadať s otázkou reparácií,” vyhlásil šéf poľskej diplomacie.

Minister vnútra Poľskej republiky Mariusz Blaszczak dokonca vzniesol požiadavku, aby si Varšava od Berlína, v rámci odškodnenia nárokovala až jeden bilión dolárov…

 

Foto zdroj: http://www.euractiv.com/section/central-europe/news/poland-defies-eu-over-asylum-seekers/

(tom)