Poliakom sa nepáči obviňovanie z účasti na nacistických zločinoch. Izraelskému ministrovi zrušili návštevu Poľska

Poliakom sa nepáči obviňovanie z účasti na nacistických zločinoch. Izraelskému ministrovi zrušili návštevu Poľska

Poľsko zrušilo plánovanú návštevu izraelského ministra školstva, ktorý vyhlásil, že niektorí Poliaci sa počas druhej svetovej vojny dobrovoľne podieľali na holokauste.

Dôvodom je najnovší spor medzi Tel Avivom a Varšavou, ktorý sa týka nového zákona, ktorý chce väzením trestať používanie slovného spojenia „poľské tábory smrti“ alebo „poľské koncentračné tábory“. Poľsko totiž nechce, aby jeho občanov neoprávnene spájali so spoluúčasťou na zločinoch počas vojny.

Legislatívu schválili už obe komory poľského parlamentu a teraz sa čaká na jeho odobrenie prezidentom.

Zákon podrobil kritike aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý ho označil za pokus prepísať históriu a prekrúcať pravdu. Našich severných susedov v tejto súvislosti vyzval na prehodnotenie legislatívy.

Minister, ktorý v Netanjahuovom kabinete šéfuje rezortu školstva vyhlásil, že Varšava zrušila jeho návštevu, pretože spomenul zločiny vtedajšieho Poľska. Naftali Bennett však vyhlásil, že pre neho je to pocta.

„Nasledujúca generácia teraz dostala dôležitú lekciu, aby sa naučila niečo o holokauste nášho ľudu a ja dosiahnem, že sa to aj naučia,“ dodal Bennet.

„Krv poľských Židov kričí spod zeme a žiadny zákon ju neumlčí,“ doplnil minister.

Ešte pred plánovanou návštevou izraelský minister vyjadril odhodlanie preukázať fakt, že „poľský národ sa preukázateľne počas holokaustu dopustil vraždenia židov“.

Podľa oficiálnych historických údajov žilo pred druhou svetovou vojnou v Poľsku 3,2 miliónov židov. Približne 3 milióny z nich bolo počas nacistickej okupácie zavraždených. Vraždenie príslušníkov iných národností a vierovyznaní počas druhej svetovej vojny však globálna mocenská štruktúra a jej mainstreamové médiá spomínajú v nie takej významnej miere.

Foto zdroj: https://www.middleeastmonitor.com/20171121-israel-minister-its-time-to-recognise-the-west-bank-as-israel/

(tom)