Politika Bruselu a český EUxit

Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek odmieta myšlienku celoštátneho referenda o odchode svojej krajiny z Európskej únie označením ako hlúpu a nezodpovednú” a zároveň plnú nepredvídateľných dôsledkov pre Českú republiku. Uskutočnenie plebiscitu  uprednostňujú tak prezident Miloš Zeman, ako aj bývalý prezident Václav Klaus.

V rozhovore pre Sputnik Přemysl Votava, člen predsedníctva strany Národní socialisté – LEV21 uviedol, že s Klausom súhlasí, pretože Európska únia je pre Európanov určitým spôsobom väzením. Predovšetkým obmedzovaním zvrchovanosti svojich členov a vyhradzovaním práva rozhodovať o kľúčových otázkach.

“Lubomír Zaorálek tvrdil, že Brexit okrem iného obmedzil investície, vyvolal infláciu a viedol k poklesu výnosov v reálnom čase. Nevieme, či by náš možný odchod z EÚ viedol k hospodárskemu kolapsu alebo by našu ekonomiku posilnil. Vieme však, že Česká republika sa stáva darcom do rozpočtu Európskej únie,” povedal v interview Votava.

V tejto súvislosti dodal, že bez ohľadu na to, ako veľmi Česká republika potrebuje peniaze, ktoré dostáva z Bruselu, financovanie zo strany Únie by mohlo viesť k odkloneniu finančných prostriedkov na štáty, ktoré teraz klopú na dvere EÚ.

 “Hovorí sa o tom, že priberú Ukrajinu. Bola by to pre Českú republiku katastrofa? Nemyslím si to. Zahraničné spoločnosti, ktoré tu fungujú, nikam neodídu, pretože naša práca je lacná a to je to, čo nemecké, francúzske a talianske firmy hľadajú,” vysvetlil Votava.

So sankciami, ktorými sa Európska komisia chystá udrieť na Českú republiku, Poľsko a Maďarsko za ich odmietnutie prijať utečenecké kvóty, sa ako uviedol Sputnik veľa hovorilo aj o referende o možnom odchode Českej republiky z EÚ.

“Čo nám nariaďuje Brusel, podkopáva náš štatút suverénneho národa. Česká republika by sa mala vyhnúť situácii, ktorú teraz majú v Belgicku, Holandsku, Francúzsku alebo Británii, kde islamskí teroristi vražida ľudí,” vyhlásil český politik.

Votava tiež obvinil Spojené štáty, že bombardovaním Líbye a odstránením Muammara Kaddáfího spôsobili utečeneckú krízu. “Máme rovnakú situáciu aj v Iraku, Afganistane a Sýrii po tom, čo tam urobili EÚ, NATO alebo USA. Európa teraz za tieto zásahy platí. Čo chce Brusel urobiť, je útok na našu suverenitu. Zavedenie sankcií za to, že sme neuplatnili kvóty pre migrantov, jednoducho nemá zmysel. Niet divu, že ľudia chcú opustiť EÚ,” uzavrel Přemysl Votava.

Foto zdroj:http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/130913/klaus-prijal-zemana-tesil-se-na-nej-jak-male-dite-na-vanoce.html

(tom)