Polovica Slovákov by sa radšej vrátila ku korune

Polovica Slovákov by sa radšej vrátila ku korune

Na Slovensku je takmer deväť rokov po zavedení eura spokojných so spoločnou menou sedem Slovákov z desiatich. Nostalgia za korunou však stále pretrváva a návrat k slovenskej mene by si želala viac ako polovica Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry MNFORCE.

Tento rozpor – na jednej strane spokojnosť s eurom a na druhej túžba po návrate – je spôsobený aj tým, že ľudia pociťujú neistotu spojenú s budúcnosťou Európy a teda aj s euromenou. Najviac sa k návratu ku korune hlásia mladí ľudia do 29 rokov a najmenej ľudia starší ako 61 rokov. Ako najväčšiu výhodu uviedli respondenti to, že v zahraničí netreba meniť peniaze a chodiť do bánk či zmenární. Až 23,8 percenta opýtaných nevidí na zavedení eura žiadne výhody.

Medzi nevýhodami uviedli ľudia, že podľa nich euro zdvihlo ceny v obchodoch – myslí si to až 69,3 percenta opýtaných. Takmer polovica ľudí zazlieva, že musí doplácať na zadlžené krajiny ako Grécko. Najviac sú proti euru zaujatí ľudia s nižším vzdelaním, z menších miest, vo veku od 40 do 49 rokov. Necelá tretina je rozhodne presvedčená o tom, že na Slovensku by sa mala opäť zaviesť slovenská mena, štvrtina návrat ku korune neodmieta a 46 percent o korunu nemá záujem vôbec.

Foto zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A1_koruna

(iri)