Poľsko chce od Nemecka kompenzáciu za druhú svetovú vojnu

Poľsko chce od Nemecka kompenzáciu za druhú svetovú vojnu

Poľsko má v pláne požiadať Nemecko o odškodnenie za tragédie, ktoré spôsobili nacisti počas druhej svetovej vojny. Vyhlásil to predstaviteľ poľskej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorý v tejto súvislosti pripomenul, že v dôsledku svetového konfliktu bolo zabitých asi 6 miliónov ľudí.

Výskumný úrad poľského parlamentu pripravuje analýzu, ktorá má do 11. augusta posúdiť oprávnenosť tejto požiadavky. Uviedol to 3. augusta Arkadiusz Mularczyk, ktorý je členom vládnej PiS.

Požiadavka na Nemecko ohľadne vojnových reparácií je podľa neho “morálnou povinnosťou politikov. Mularczyk, ktorý požiadavku na odškodnenie jeho krajiny predložil výskumnému úradu povedal, že počas vojny bolo zabitých približne 6 miliónov poľských obyvateľov. Pripomenul tiež, že v štáte boli vyrabované aj viaceré umelecké diela.

Otázku odškodnenia vznieslo v ostatnom čase viacero poľských politikov. Minister obrany Antoni Macierewicz 1. augusta uviedol, že Nemci by mali “dlh poľskému ľudu splácať.”

“Niet  pochýb o tom, že v prvých mesiacoch druhej svetovej vojny to bol jednoducho masaker a genocída poľských obyvateľov,” dodal poľský politik.

Ďalší člen PiS a zároveň podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Ryszard Czarnecki spravodajskému portálu Polska Times povedal, že “ak Židia dostanú náhradu škody za stratu majetku – čo je oprávnené, prečo by sme nemohli túto požiadavku vzniesť aj my?”

Bývalý poľský premiér a súčasný predseda vládnej strany Právo a Spravodlivosť – Jaroslaw Kaczynski, koncom júla v rádiu Maryja vyhlásil, že “poľská vláda sa pripravuje na historický protiútok”.

“Hovoríme tu o obrovských sumách a taktiež o tom, že Nemecko už mnoho rokov odmieta prevziať zodpovednosť za druhú svetovú vojnu,” vysvetlil šéf PiS.

Národné Noviny zverejnili k tejto téme článok začiatkom júla: https://narodnenoviny.sk/kaczynski-eu-dlhuje-varsave-kompenzaciu-za-pristupenie-k-bloku/

Vláda v Berlíne vo svojej reakcii na tieto požiadavky uviedla, že “Nemecko sa hlási k svojej politickej, morálnej a finančnej zodpovednosti za druhú svetovú vojnu”.

“Nemecko uhradilo  za vojnové škody významné odškodnenia, vrátane Poľska, a doteraz platí značné kompenzácie za nacistické priestupky,” povedala v tejto súvislosti hovorkyňa nemeckej vlády.

Nemecká strana tiež uviedla, že Varšava sa nároku na reparácie a odškodnenie zriekla najprv v roku 1953 a potom v roku 1970, keď bola podpísaná zmluva o nemeckom uznaní poľskej západnej hranice na Odre a Nise, a rovnako aj pri potvrdení poľskej hranice po zjednotení Nemecka na prelome rokov 1989 a 1990.

Naši severní susedia si 1. augusta pripomenuli výročie Varšavského povstania z roku 1944, ktorého cieľom bolo oslobodiť z rúk nacistov poľskú metropolu.

 

Foto zdroj:http://slovak.ruvr.ru/2014_09_01/Krym-Ukrajina-a-zaciatok-Druhej-svetovej-vojny-4305/

(tom)