Poľsko kritizuje expozíciu bruselského múzea o druhej svetovej vojne

Poľsko kritizuje expozíciu bruselského múzea o druhej svetovej vojne

Výstava v bruselskom múzeu sa stala terčom kritiky zo strany poľského ministra kultúry. Ten totiž vyhlásil, že expozícia v Dome európskych dejín vykresľuje Poľsko, Francúzsko a Ukrajinu ako “spolupáchateľou holokaustu” a Nemecko ako štát, ktorý “kultivuje” spomienku na tieto zverstvá.

“Táto výstava narúša základnú historickú pravdu vo veciach zásadného významu. Vynecháva veľa dôležitých historických faktov a v mnohých prípadoch prezentuje ich skreslenú interpretáciu,” napísal Piotr Glinski v liste adresovanom predsedovi Európskeho parlamentu Antoniovi Tajanimu. Europarlament je totiž sponzorom výstavy, ktorá sa nachádza v bruselskom Dome európskych dejín.

Poľský minister povedal, že od májového otvorenia expozície obdržal od ľudí množstvo listov a ďalších signálov, ktoré boli voči výstave kritické.

Jeden z príkladov podľa neho je, že charakter výstavy “ukazuje, že najväčšími obeťami druhej svetovej vojny boli Nemci. A to bez toho, aby bola spomenutá ich úloha ako agresora a iniciátora druhej svetovej vojny”. Rovnako podľa neho absentuje aj zmienka o množstve civilných obetí v dôsledku nemeckého vojnového ťaženia v rámci celej Európy.

“Poľsko, Francúzsko a Ukrajina sú prezentované ako štáty a národy, ktoré sa spolupodieľali na holokauste, zatiaľ čo Nemecko je v tomto kontexte prezentované iba ako krajina, ktorá kultivuje pamiatku holokaustu,” posťažoval sa v liste Glinski.

“Myslím, že súčasná výstava Domu európskych dejín nie je hodná tohto mena, ani patronátu Európskeho parlamentu,” skonštatoval poľský politik.

Exponáty vystavené na stálej expozícii Domu európskych dejín pochádzajú od približne 300 múzeí a zbierok z celého sveta.

Na internetovej stránke múzea sa píše, že Dom európskych dejín je miestom, kde možno zhliadnuť “odlišné pohľady na všeobecne známu európsku históriu”.

Ako vidieť prepisovanie historických dejín a ich dezinterpretácia nie je už len doménou určitých mocností …

Foto zdroj: http://www.borismicka.com/house-of-european-history-brussels-belgium/

(tom)