Poľsko odkazuje Ukrajine: S Banderom na EÚ zabudnite

Poľsko odkazuje Ukrajine: S Banderom na EÚ zabudnite

Ukrajina sa “s Banderom” do Európskej únie nedostane. Pre lokálne média v Poľsku to vyhlásil poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski. Ruský analytik Vadim Volobujev v tejto súvislosti povedal, že Varšava môže zablokovať akýkoľvek ukrajinský pokus o vstup do EÚ.

Poľský minister zdôraznil, že ak hospodárske vzťahy medzi Kyjevom a Varšavou nie sú vo veľmi dobrom stave, pokiaľ ide o historické problémy, je to ešte horšie. “Naše posolstvo je veľmi jasné: do Európy sa s Banderom nedostanete,” povedal Waszczykowski poľskému spravodajskému portálu wSieci. Vládu v Kyjeve zároveň skritizoval za jej neochotu ukončiť porušovanie práv tamojších menšín.

“Hovoríme to nahlas aj potichu: Nebudeme opakovať chyby 90-tych rokov, keď sme neriešili určité problémy s Nemeckom a Litvou. Mám na mysli postavenie poľských menšín v týchto štátoch. Budeme požadovať, aby Kyjev vyriešil všetky tieto záležitosti ešte predtým, než požiada o členstvo v EÚ,” zdôraznil poľský politik.

Waszczykowski poukázal na to, že ukrajinská vláda nemá vôľu vyriešiť tieto problémy.

Spravodajský portál Sputnik pripomenul, že predseda poľskej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) a bývalý premiér Jaroslaw Kaczynski vyhlásil, že Ukrajina sa do Európskej únie nedostane, pokiaľ Kyjev neprestane podporovať kult osobnosti notoricky známeho nacistického spolupracovníka Stepana Banderu.

Reakcia Kyjeva na vyhlásenie šéfa poľskej diplomacie nenechala na seba dlho čakať. Bývalý poradca Bezpečnostnej služby Ukrajiny Markijan Lubkivskij uviedol, že Ukrajina by mala požadovať od Poľska vysvetlenie k poznámkam pána Waszczykowského. Ako dodal, podobné vyhlásenia sú podľa neho “nepriateľské” a “škodlivé” pre vzájomné vzťahy medzi Kyjevom a Varšavou.

“Toto je zasahovanie do domácich záležitostí Ukrajiny. My sa rozhodneme, kto sú naši hrdinovia,” povedal poradca v ukrajinskej televízii 112 Ukrajina.

Podľa vedúceho výskumného pracovníka Vadima Volobujeva z Ústave slovanských štúdií Ruskej akadémie vied, Poľsko môže vetovať možnosť vstupu Ukrajiny do Európskej únie.

“Táto poznámka (Waszczykowského) naznačuje zhoršenie ukrajinsko-poľských vzťahov. Musím priznať, že predtým som poľskú vládnu stranu podceňoval. Myslel som si, že na to, aby sa postavila Varšava proti Rusku, by bolo jej zámerom dosiahnuť kompromis s Kyjevom. To sa však nestalo. Varšava teraz konfrontuje Ukrajinu,” vysvetlil Volobujev pre Rádio Sputnik.

Expert skonštatoval, že súčasná situácia je v Európskej únii pre Poľsko negatívna. “Povesť Varšavy v Bruseli je zlá, navyše Poľsko má nezhody aj s Nemeckom ako lídrom bloku. A teraz sú v spore aj s Ukrajinou.”

 

Foto zdroj: https://www.ridus.ru/news/209484

(tom)