Poľsko podľa svojho premiéra nie je pripravené prijať euro

Poľsko podľa svojho premiéra nie je pripravené prijať euro

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok uviedol, že Poľsko ešte nie je pripravené vstúpiť do eurozóny. Poukázal pri tom na ekonomické problémy, ktorým sa musí venovať prioritne pozornosť.

„V prvom rade musíme vyriešiť všetky druhy problémov, o ktorých sú krajiny eurozóny oboznámené … Naša ekonomika ešte nie je jednoducho pripravená, ešte sme dosiahli tento bod,“ povedal Morawiecki na tlačovej konferencii v Bruseli. Vysvetlil, že štruktúra poľského hospodárstva sa odlišuje od štruktúry ekonomiky, ktorá prevláda v západnej Európe.

V čase keď bol Morawiecki v roku 2017 poľským ministrom ekonomického rozvoja, vyhlásil, že Poľsko by sa mohlo pripojiť k eurozóne v horizonte nasledujúcich 10-20 rokov. Teda keď budú naši severní susedia z makroekonomického a mikroekonomického hľadiska na úrovni ďalších štátov eurozóny.

Poľsko spoločne s Českom, Maďarskom, Slovenskom, Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Maltou a Cyprom vstúpilo v roku 2004 do Európskej únie. Od toho času do eurozóny vstúpili všetky zmienené štáty, s výnimkou troch krajín Vyšehradskej skupiny – Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Slovenská republika prijala euro v januári roku 2009.

Vláda vo Varšave upozorňuje, že flexibilita domácej meny pomáha poľskej ekonomike v ťažkých časoch. Poľsko je jediný členský štát Európskej únie, ktorý počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 a následnej dlhovej krízy v Európe nezažil hospodársku recesiu.

Foto zdroj: http://emerging-europe.com/voices/poland-is-it-ready-and-is-it-time-to-adopt-the-euro/

(tom)