Poľsko sa s Nemeckom nezhoduje na plynovode Nord Stream 2

Poľsko sa s Nemeckom nezhoduje na plynovode Nord Stream 2

Plánovaná výstavba rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 vraj neohrozuje energetickú bezpečnosť Európy, ani snahy o diverifikáciu energetických dodávok na kontinent. Na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým to vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Obaja politici sa zhodli, že ohľadne projektu Nord Stream majú rozdielne názory. Merkelová však uviedla, že v tomto prípade ide o ekonomický projekt. Potvrdila tiež záujem Nemecka o energetickú diverzifikáciu.

„Taktiež chceme, aby Ukrajina pokračovala v preprave plynu. Myslíme si však, že Nord Stream 2 nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo v rámci diverzifikácie,” poznamenala nemecká politička.

Morawiecki sa však domnieva, že Nord Stream 2 iba zvýši závislosť európskych štátov na ruskom plyne.

Zámerom projektu Nord Stream 2 je rozšírenie existujúceho plynovodu, ktorým sa má zvýšiť kapacita prepravovaného ruského plynu do Nemecka na dvojnásobok súčasného stavu. Nesúhlas s jeho výstavbou však vyjadrili viaceré štáty Európskej únie. Poľská republika, Česko, Slovensko, Maďarsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko, Rumunsko a Grécko už vyjadril svoje obavy v liste adresovanom Európskej komisii. Podľa názoru týchto štátov, je výstavba v rozpore so záujmami Európskej únie.

Ako sme už informovali, Poľsko v reakcii na uvedenú situáciu chce vybudovať plynovod Baltic Pipe. Ten by mal prepojiť sieť škandinávskych plynových potrubí a fungoval by ako alternatívny zdroj voči plynu, ktorý distribuuje Ruská federácia. Viacerí analytici však spochybňujú možnosť realizácie projektu Baltic Pipe. Európska komisia dokonca znížila svoj finančný príspevok na jeho výstavbu. Podporuje ho sumou 33 milónov eur, pričom jeho celková hodnota je 1,7 miliardy eur.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/analysis/201802191061815556-poland-russia-nord-stream/

(tom)