Poľsko schválilo súdne reformy v štáte

Poľsko schválilo súdne reformy v štáte

Po viac ako pätnásťhodinovej diskusii schválila z piatka na sobotu horná komora poľského parlamentu vládny návrh zákona o reforme súdnictva. V navrhovanej legislatíve, ktorý iniciovala vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS) neboli vykonané žiadne zmeny.

Európska únia adresovala Varšave vyhrážky, že v prípade ak nebude brať do úvahy “obavy” Európskej komisie a navrhovanú podobu zákona nepozmení, uplatní voči Poľsku sankcie. Eurokrati chcú aktivovať Článok 7 Zmluvy o EÚ, ktorým by pozbavili nášho severného suseda hlasovacích práv v Európskej rade. Bližšie v článku Národných Novín tu: http://narodnenoviny.sk/europska-unia-sa-znova-vyhraza-polsku-kaczynski-obvinuje-uniu-zo-zneuzitia-moci/

Za nové opatrenia hlasovalo 55 senátorov, proti bolo 23 a dvaja sa hlasovania zdržali. Zákon musí svojím podpisom ešte potvrdiť poľský prezident Andrzej Duda. Ten má výhrady voči dvom článkom, týkajúcim sa vymenovania predsedu najvyššieho súdu.

Zmeny umožňujúce parlamentu a ministrovi spravodlivosti vymenovať sudcov najvyššieho súdu, podľa kritikov oslabia delenie moci v štáte a stavajú súdy pod priamu kontrolu vlády.

“Domnievame sa, že Poľsko sa pomaly a systematicky mení na trestnú inštitúciu,” povedal v tejto súvislosti opozičný senátor Jan Rulewski, ktorý sa počas parlamentnej debaty symbolicky obliekol do väzenskej uniformy.

Súdne reformy podľa spravodajského portálu RT podporuje menej ako tretina Poliakov. Podľa prieskumu televíznych staníc TVN a TVN24 viac ako polovica respondentov chce, aby prezident zákon vetoval. Varšava však tvrdí, že zmeny sú nevyhnutné na to, aby štátne inštitúcie neslúžili “elitám”. Vláda sa ďalej domnieva, že zmeny prinútia súdy k väčšej zodpovednosti.

Predseda vládnej PiS Jaroslaw Kaczynski vyhlásil, že justičný systém v Poľsku je zastaraný, neefektívny a potrebuje reformu a nové tváre, nakoľko v ňom ešte stále pôsobia ľudia z komunistických čias. V podobnom duchu sa vyjadrila aj poľská premiérka Beata Szydlová. Európsky úniu ohľadne jej kritiky Kaczynski navyše obvinil zo zneužitia moci, keďže rozhodnutie vlády, je podľa jeho názoru vnútornou záležitosťou Poľska.

Na stranu Poľska sa postavilo aj Maďarsko, ktoré Varšave vyjadrilo svoju podporu. Budapešť zároveň vyzvala Európsku komisu, aby v súvislosti s jej vyhrážkami “neprekračovala svoje právomoci”. Bližšie v článku tu: http://narodnenoviny.sk/madarsko-brani-polsko-a-europskej-unii-odkazuje-aby-neprekracovala-svoje-pravomoci/

Fozo zdroj:http://www.huffingtonpost.com/2015/05/24/andrzej-duda-elected-president-poland_n_7432554.html

(tom)