Pomohli Petrovi Saganovi modlitby jeho mamy?

Pomohli Petrovi Saganovi modlitby jeho mamy?

Peter Sagan svoje skúsenosti z jazdy na horskom bicykli, z motokrosu a cyklokrosu prenáša nielen do jazdy v cestnej cyklistike, ale aj do mentality – nechce podľahnúť nude, jednotvárnosti a pokúša sa o inovatívne vnímanie cyklistiky ako nie vážneho a nudného športu. Ochotne sa zapája do charitatívnych projektov, podporuje klubovú činnosť mladých cyklistov a ak sa naskytne príležitosť, je schopný veľkého gesta – napríklad pokúsiť sa vyhrať preteky na pamiatku svojho predčasne zosnulého priateľa a obdivovateľa.

Aj keď pôsobí v rozhovoroch občas nemotorne, nemožno mu uprieť nadhľad, ktorý sa prejavuje jeho svojským vtipkovaním. Nie vždy sú jeho pokusy o odľahčenie vítané – ako štípanec do zadku hostesky počas odovzdávania cien, ktoré zahraničné médiá označili za sexuálne obťažovanie.

Nepochybne prispel aj k istej renesancii tohto športu na Slovensku – len si spomeňte na obdobie pred tým, než sa začalo jeho meno skloňovať v médiách a na obdobie po tom, čo informácie o jeho úspechoch začali doslova bombardovať všetky typy médií. Slováci aj vďaka nemu opäť objavili radosť z bicyklovania, niekedy na nevôľu vodičov a chodcov. Cyklotrasy, ktoré bolo možno spočítať na prstoch, znásobili svoj počet a nejeden kraj kládol dôraz na ich budovanie.

Poďme späť k Bergenu v Nórsku, kde sa svetový šampionát tohto roku konal. Podľa samotného Sagana išlo o veľmi ťažké preteky, trasu nepoznal, istý úsek musel so sebou bojovať. Po pretekoch sa ho pýtali, aké to bolo na úseku, kde prenos cez kamery Nórom vypadol. Sagan to komentoval s pobavením, že on si ten úsek nepamätá, lebo sa sústredil na jazdu a už si ani nechce spomínať, lebo je rád, že to má za sebou. Napokon, o víťazstve nad domácim Kristoffom, ktorý bol dlho vo vedení a dav už volal jeho meno ako meno víťaza, rozhodlo len pár centimetrov. Pomohli modlitby jeho mamy, ktorá ich vraj šepká počas každých pretekov? Bola to sila jej slov, aj keď na diaľku, vďaka ktorej pozbieral zvyšky síl a vyrazil zo stredu peletónu až na čelo a za víťaznú čiaru v cieli? Aj to je možné…

Fot zdroj: https://www.aktuality.sk/fotogaleria/440781/zazracne-slovo-kam-vsade-sa-dostala-mama-petra-sagana/10/

(kat)