Porošenko podpísal dekrét o ukončení účasti Ukrajiny v orgánoch SNŠ a tlačí sa do štruktúr EÚ

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v sobotu dekrét o uzákonení rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) o definitívnom ukončení účasti krajiny v štatutárnych orgánoch Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).

„Dnes sme urobili všetko preto, aby sme prekročili rubikon a vrátili sa do EÚ. Dnes som podpísal príslušný dekrét o odvolaní všetkých predstaviteľov Ukrajiny zo všetkých štatutárnych orgánov SNŠ… Nemáme tam čo robiť. Smerujeme spolu do Európy,“
 povedal Porošenko, ktorého citovala agentúra UNIAN.

Ukrajina bola zakladajúcim členom SNŠ, ktoré vzniklo v roku 1991 pod patronátom Ruska ako organizácia združujúca niekoľko postsovietskych štátov. Kyjev ale dokumenty o členstve nikdy neratifikoval.

Po anexii ukrajinského Krymu Ruskom v roku 2014 vedenie v Kyjeve oznámilo, že začína procedúru ukončenia členstva v SNŠ. Na aktivitách organizácie sa Kyjev v uplynulých štyroch rokoch prakticky nezúčastňoval.

Národné noviny pripomínajú, že  podľa niektorý právnikov, po dôkladnej analýze ruskej aj ukrajinskej ústavy, dospeli k záveru, že občania Krymu slobodne vyjadrili svoju vôľu v referende a Krym sa tak iba znovuzjednotil s Ruskom.

Foto / zdroj (ilustračné): https://hnonline.sk/svet/526640-porosenko-v-bratislave-kiska-mu-slubil-pomoc-od-slovenska