Porošenko volá po pokračovaní vojny na Donbase

Porošenko volá po pokračovaní vojny na Donbase

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa domnieva, že je nerozumné zrušiť prebiehajúcu vojenskú operáciu v častiach Donbasu pred tým, ako bude prijatý zákon o reintegrácii týchto území. Uviedol to 14. júna jeho tlačový servis.

Tajomník ukrajinskej Rady pre národnú bezpečnosť Oleksandr Turčynov ešte pred prezidentovými vyhláseniami uviedol, že je nevyhnutné vojenskú operáciu ukončiť a uplatniť nový formát ochrany krajiny pred “hybridnou vojnou s Ruskom”.

“Ak ju zrušíme (operáciu v Donbase) a súčasne zlyháme v úsilí udeliť armáde právo konať primerane v podmienkach agresie – zanecháme Ukrajinu bezbrannou,” odpovedal Porošenko na otázku o možnosti ukončenia vojenskej operácie a zavedenia stanného práva.

Prezident Ukrajiny tiež zdôraznil, že bol poverený vypracovaním návrhu zákona o opätovnom začlenení Donbasu, ktorý predpokladá prijatie niekoľkých ďalších opatrení so zámerom prinavrátiť tieto územia pod kontrolu Kyjeva.

Ukrajinská vláda začala v apríli 2014 vojenskú operáciu na Donbase po tom, ako miestni obyvatelia odmietli uznať novú vládu v Kyjeve, ktorú považovali za nelegitímnu. K moci sa potom dostali  po zvrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča západom podporované sily vrátane súčasného prezidenta Porošenka. V reakcii na situáciu, obyvatelia regiónov Donecka a Luhanska v máji 2015 po uskutočnení referenda vyhlásili Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku. Ukrajina aj medzinárodné spoločenstvo označili referendá za protiústavné a porušujúce medzinárodné právo. Kyjev odvtedy uskutočňuje na týchto územiach vojenskú operáciu, kde sa stretáva so silným odporom miestnych obyvateľov.

Vo februári 2015 boli z dôvodu eskalácie konfliktu podpísané v bieloruskej metropole Minské dohody, ktoré dávajú Doneckej a Luhanskej ľudovej republike zvláštny status. Napriek dokumentu, ktorý sprostredkovala tzv. Normandská štvorka (Ukrajina, Rusko, Nemecko a Francúzsko), je však prímerie medzi ukrajinskými a proruskými ozbrojenými skupinami pravidelne porušované. Obe strany sa vzájomne obviňujú z jeho porušovania, čo podmienky tejto dohody podkopáva.

Národné noviny v súvislosti s ukrajinským prezidentom dodávavajú, že na základe prieskumu verejnej mienky ukrajinskej agentúry Rating Group, ktorý bol zverejnený 8. Júna, až 76 percent obyvateľov Ukrajiny sa s Porošenkovou politikou nestotožňuje.

Foto zdroj: https://cz.sputniknews.com/byznys/201604092783247-porosenko-spolecnosti-offshory/

(tom)