Potrebuje Európa silnú nemeckú vládu alebo silné národné štáty?

V dnešnej zložitej svetovej situácii potrebuje Európa ešte viac než kedykoľvek predtým silnú nemeckú vládu, ktorá bude schopná aktívne formovať budúcnosť kontinentu. V liste nemeckej kancelárke Angele Merkelovej to napísal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Otázka znie, či myslel celú Európu ako kontunent, alebo iba tú jej byrokratickú časť, ktorú má Juncker s „dovolením“ Merkelovej pod správou?

Hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas informoval, že šéf eurokratov Juncker po zverejnení výsledkov nemeckých parlamentných volieb zablahoželal súčasnej kancelárke Angele Merkelovej k štvrtému víťazstvu jej vládnej Kresťanskodemokratickej únii (CDU).

Schinas novinárom už 25. septembra oznámil, že predseda Eurokomisie v liste šéfke nemeckej vlády vyjadril presvedčenie, že nadchádzajúce rokovania o novom vládnom kabinete povedú k vzniku stabilnej exekutívy. Juncker zaželal Merkelovej úspech v koaličných rokovaniach o novej podobe vlády. Po tom ako predseda SPD Martin Schulz oznámil svoj odchod do opozície, sa Kresťanskí demokrati budú musieť spoľahnúť na podporu liberálnych Slobodných demokratov (FDP) a stranu Zelených.

Šéf eurokomisárov taktiež zdôraznil, že “veľké globálne výzvy” potrebujú nemeckú vládu, ktorá svojou politikou prispeje k vytvoreniu Európy s “činorodým duchom”.

“Treba rozlišovať medzi tými, ktorí spochybňujú našu osobitnú politiku a tými, ktorí sa snažia Európsku úniu zničiť,” vyhlásil Schinas. Z toho dôvodu je podľa jeho vyjadrenia potrebné hľadať skutočné odpovede na problémy, ktoré ľudí v Európskej únii znepokojujú.

“Je tiež potrebné postaviť sa populistickým vyhláseniam a vysvetľovať Európu lepšie,” uzatvoril hovorca európskych byrokratov.

Národné Noviny sa domnievajú, že práve súčasná direktívna politika Európskej únie, ktorá nezmyselne zasahuje do suverénnych rozhodnutí jej členských štátov prispieva vo významnej miere k samodeštrukcii EÚ. Tými ktorých eurokrati nazývajú populistami, sú dôsledkom realizovania uvedenej politiky. Vo väčšine prípadov popisujú nové tzv. neštandardné strany súčasnú realitu pravými menami. To čo v skutočnosti súčasná Európa potrebuje, sú silné národné štáty, ktoré sa budú vzájomne ekonomicky a kultúrne obohacovať a spravovať svoje štátne záležitosti na prospech vlastných obyvateľov…

 

Foto zdroj: https://ilkermsku.wordpress.com/dunyamiz-fiziki-haritalari/

 (tom)