Poučíme sa z vajcovej krízy a poučí sa Európa?

Poučíme sa z vajcovej krízy a poučí sa Európa?

Podľa názoru Únie hydinárov Slovenska je momentálne na našich pultoch vajec dostatok. K lokálnym výpadkom prišlo najmä vplyvom nedodania lacných vajec z EÚ, ktoré niektoré prevádzky napriek škandálom dovážali. Títo prevádzkovatelia reštauračných a stravovacích zariadení začali v nakupovať v maloobchodných sieťach a tým ešte viac zvýšili paniku u spotrebiteľov, ktorí neraz našli už len prázdne pulty.

Slovensko je v produkcii slepačích vajec dlhodobo sebestačné, v roku 2016 dokonca na úrovni 105 percent. Je o ne v zahraničí záujem, pretože u nás sa žiaden škandál s vajcami nestal. Na trhu slovenskí výrobcovia i tak nedokážu uplatniť všetku produkciu, záujem je len o 75 percent. V súčasnej dobe je už situácia na našom trhu stabilizovaná. Dostatok vajec je na pultoch všetkých obchodných reťazcov, aj u ich producentov. Rovnako aj cena vajec je v posledných týždňoch už stabilizovaná a ďalej nerastie.

Predísť nepriaznivej situácii v budúcnosti by bolo možné podľa hydinárov napríklad tým, že  by bolo na pultoch a v stravovacích zariadeniach takmer sto percent slovenských vajec, nenastal by tak na trhu žiadny vypuklý nedostatok. Situácia by bola u nás rovnaká ako v susednom Rakúsku, kde v obchodoch predávajú vajcia takmer výlučne od domácich producentov. Preto ich mali po celý čas dostatok.

Spotrebiteľ by mal byť po škandále s fipronilom múdrejší a sledovať, či kupuje vajcia zo Slovenska, čo najbližšie k miestu, kde ich nakupuje a nie také, čo precestovali celú Európu – francúzske balené v Holandsku, belgické, španielske, rakúske, poľské, české či litovské.

Foto zdroj: httpwww.mstar.com.myberitaberita-semasa20160411terlu-tak-basuh-keracunan-tapah

(iri)