Povrdenie o začatí Brexitu

Brexit

Britská premiérka Tereza Mayová aktivuje dňa 29. marca 2016 Článok 50, ktorým sa formálne naštartuje proces odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Mayová budúcu stredu písomne oznámi Európskej únii odštartovanie Brexitu. Týmto sa začne oficiálne proces dvojročného procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Únie, ktorý tak umožní začiatok vyjednávaní medzi Londýnom a Bruselom.

Britský denník The Telegraph píše, že veľvyslanec Spojeného kráľovstva pri EÚ Tim Barrow v pondelok oznámil túto skutočnosť predsedovi Európskej Rady Donaldovi Tuskovi.

Mayovej hovorca v tejto súvislosti povedal, že tento krok bude oznámený na konci marca: “Chceme, aby rokovania začali okamžite. Očakávame, že tento proces bude trvať dva roky a sme presvedčení, že ho aj zavŕšime. Takže Británia bude môcť opustiť EÚ 29. marca 2019.“

Rokovania o podmienkach odchodu a budúcich vzájomných vzťahoch medzi Londýnom a Bruselom sa na základe Článku 50 nemôžu uskutočniť, pokiaľ Spojené kráľovstvo formálne neoznámi EÚ svoj zámer ju opustiť. Ak budú tieto rokovania prebiehať podľa plánu, dohoda o Brexite bude zavŕšená v marci roku 2019.

V reakcii na toto oznámenie sa štátny tajomník pre odchod z Európskej únie David Davis vyjadril, že: „Minulý rok v júni urobili ľudia vo Veľkej Británii historické rozhodnutie opustiť Európsku úniu. Budúcu stredu vláda vydá svoje rozhodnutie a formálne sa tak začne spustením Článku 50 proces odchodu.“ Na margo situácie Davis dodal, že: „Za poslednú generáciu ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí pre túto krajinu.” Vláda má podľa neho, čo sa týka cieľa jasno a táto dohoda má byť „na prospech Veľkej Británie ale aj celej Európy.”

Informácie o Mayovej zámere aktivovať Článok 50 prišli z prostredia premiérky potom, ako minulý týždeň škótska predsedníčka vlády Nicola Sturgeonová vyjadrila svoj zámer usporiadať v krajine v poradí druhé referendum o nezávislosti.

Mayovej hovorca Barrow oznámil, že mal v pondelok s úradom predsedu Európskej rady o tomto zámere rozhovor s tým, že písomne o ňom britská premiérka upovedomí šéfa Rady Donalda Tuska a rovnako aj parlament.

Ak britská premiérka požiada o odchod, koncom budúceho týždňa rozpošle predseda Európskej rady Donald Tusk vládam ostatných 27 členských štátov návrh pravidiel pri rokovaní o Brexite a následne zvolá na túto tému summit.

Foto zdroj: http://www.christianheadlines.com/blog/uk-s-teresa-may-credits-faith-for-helping-in-difficult-decisions.html
http://tbivision.com/news/2016/11/brexit-report-uk-media-shot-major-global-expansion/684932/

(tom)