Pozor na falzifikáty, najmä pri výbere hračiek pre najmenších

Pozor na falzifikáty, najmä pri výbere hračiek pre najmenších

Slovenskí colníci mali nedávno znova úlovok falzifikátov. Medzi tovarom dovezeným z Číny ich odhalili takmer 45 tisíc. Boli v kontajneri smerujúcom do Čiech v Dunajskej Strede. Celkovo zaistili 31 148 hračiek, 5600 zapaľovačov a 7740 falošných štítkov na kabelky a ich predajom by bola spôsobená finančná škoda za približne 700 tisíc eur.

Ešte väčšia škoda by bola spôsobená tým najmenším, keby sa nekvalitné hračky dostali do predaja. Falzifikáty sú často na nerozoznanie od originálov, ktoré garantujú bezpečnosť a kvalitu výrobku. Odborníci hovoria, že spotrebiteľ si môže overiť ich kvalitu aj nenáročným testom, tá je určite dôležitejšia ako cena. Ak je príliš nízka, už len to je podozrivé, najmä ak ide o značkové stavebnice či bábiky.

Treba si všímať nielen etikety – ak neobsahujú úplnú informáciu o dovozcovi a výrobcovi, chýba návod v slovenskom jazyku treba spozornieť. Potrebné je aj skontrolovať hračku mechanicky, či z nej nevyteká nejaká tekutina alebo nemá nejaké ostré hrany, či sa od nej neoddeľuje niečo, čo by dieťa mohlo prehltnúť. Ak hračka zapácha po chemikáliách alebo naopak, je priveľmi parfumovaná, hrozí riziko, že obsahuje nebezpečné látky.

Dôležité je deťom umývateľné hračky pred použitím poumývať, plyšové vyprať a riadne vysušiť, aby sa na nich netvorili plesne.

Foto zdroj: http://mynannycircle.com/cute-kids-playing-in-the-room-with-toys/

(iri)