Praha si vie tradície vážiť, my nie…

Praha si vie tradície vážiť, my nie…

Praha býva označovaná za stovežatú, spomína sa i množstvo mostov, ktoré križujú Vltavu. Bratislava má veru čo závidieť. Praha sa ale vyznačuje i krčmami a krčmičkami, či ako Česi hovoria – hospůdkami. Po vkročení do nich na vás dýchne história a často sa hosť cíti, ako by práve vošiel do filmu Hříšní lidé města pražského.

Naši západní susedia si totiž vedia históriu vážiť, ale aj patrične z nej ťažiť. U dvou koček na Uhelním trhu majú mosadzou ceduľou označený stolík, pri ktorom údajne sedával slávny skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. Podnik píše svoju históriu už od roku 1678. Kultová krčma U Pinkasů bola založená v roku 1843, v roku, kedy bolo v Plzni uvarené prvé pivo plzenského typu. U Pinkasů sedávali také osobnosti ako herci Jiří Voskovec, Jan Werich, Ladislav Pešek, na pivo sa zastavil i Tomáš G. Masaryk. Ich fotografie, a mnohých ďalších osobností, zdobia interiér „hospody“. Za návštevu stojí i kultový podnik U Zlatého tygra, ktorého história siaha až do začiatku 19. storočia. I tu sa vystriedalo množstvo známych osobností, akousi ikonou je tu spisovateľ Bohumil Hrabal, ktorý tu napísal mnohé svoje diela. Takto by sme mohli menovať pražské krčmy do nekonečna. Tradície sú silnou stránkou pražskej gastronómie i pivnej kultúry.

Pozrime sa teraz do nášho hlavného mesta. Boli tu známe krčmy ako Fajka, kde chodieval napríklad Laco Novomeský, Krym, Tulipán, Zbrojnoš, Bulhar, Polom, Veľkí a Malí Františkáni a tak ďalej. Kde sú podniky ako Luxor, Veľké srdce či známa piváreň Mamut? Neprežili privatizačné šialenstvo rokov deväťdesiatych. Do podnikania sa púšťal každý, kto mal peniaze. Že v živote nerobil v reštauračných službách? Čapovať pivo vie predsa každý, mysleli si mnohí. Nevážili si tradície, zničili všetko, na čom pôvodní krčmári podniky budovali. Noví majitelia nedokázali (a zrejme ani nechceli) ťažiť z tradícií, ktoré mohli prevziať. Často podniky premenovali na puby, vyhádzali pôvodné zariadenie a nahradili ho plastovými stoličkami a svetelnými reťazami. A čudovali sa, prečo zákazníci nechodia. Ako spomienka na zašlú slávu bratislavských krčiem ostáva asi už len Funus a Ponorka. Tradície nám nič nehovoria, prednejšia je vidina ľahkého a rýchleho zárobku. Najlepšie bez akejkoľvek námahy…

Foto zdroj:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha_2005-09-19_U_Fleku-00.jpg

(bre)