Prečo Miloš Zeman opäť vyhral prezidentské voľby a český „Kiska“ sa do Pražského hradu nedostane

Prečo Miloš Zeman opäť vyhral prezidentské voľby a český „Kiska“ sa do Pražského hradu nedostane

Českým prezidentom sa opäť stal Miloš Zeman, a to aj napriek tomu, že mainstream a mnohí politici predpovedali, že na Pražský hrad príde „český Kiska“ – Jiří Drahoš, ktorý hneď po prvom kole volieb zdôrazňoval túto možnosť. Nestalo sa.

V Česku súboj „jeden proti všetkým“ sa na rozdiel od Slovenska skončil víťazstvom „ľavicového“ kandidáta. Výhra bola dosť tesná: Zeman získal takmer 51,5 % hlasov a Drahoš 48,5 %. Účasť voličov však bola vyššia, ako pred piatimi rokmi – viac ako 66,5 %.

Zazneli aj očakávané špekulácie mainstreamu. Väčšina médií prízvukovala, že pred piatimi rokmi Zeman vyhral s väčšou prevahou. Chytrák Zeman to však šikovne otočil. Počas svojej prvej tlačovky podčiarkol, že pred piatimi rokmi ho volilo 2,7 milióna voličov a teraz 2,8 milióna.  Zdôraznil, že svoju politickú kariéru skončí na víťaznej note: žiadnu porážku už neutrpí, pretože o ďalších päť rokov kandidovať nebude.

Opozičné české média a politici uznali, že si vybrali nesprávneho kandidáta, ktorý nepresvedčil verejnosť, že má vlastnosti politického lídra. Poukázali aj na jeho bezmocnosť počas priamych televíznych debát s Zemanom, keď nedokázal zrozumiteľne prezentovať svoje idey a poraziť „majstra bonmotov“. Mnohí si myslia, že Zemanovi pomohol aj jeho postoj v migračnej otázke, pretože jeho názor rozdeľuje väčšinu Čechov.

Jeden z prvých staronovému českému prezidentovi zablahoželal slovenský premiér Róbert Fico: „Blahoželám svojmu priateľovi Milošovi Zemanovi k znovuzvoleniu za prezidenta Českej republiky. Vždy som ho vnímal ako inteligentného a skúseného politika a som rád, že sa česká verejnosť opäť rozhodla pre neho,” uviedol premiér potešený víťazstvom Zemana.

Aj predseda NR SR Andrej Danko zablahoželal občanom Českej republiky, ktorí si zvolili toho správneho prezidenta. Opoziční politici reagovali na jeho víťazstvo „chladnokrvne“. Prezident SR Andrej Kiska zaslal Zemanovi blahoprajný telegram.

Vladimír Putin tiež zablahoželal Zemanovi a zdôraznil, že výsledky volieb potvrdili jeho vysokú autoritu ako skúseného a zodpovedného politika, ktorý presadzuje záujmy a túžby českého národa. Ruský prezident ocenil principiálny postoj Miloša Zemana v záujme rozvoja priateľských rusko-českých vzťahov a vzájomne prospešnej spolupráce…

Ukrajinské média citujú svojich politikov, ktorí prízvukujú, že vo voľbách v Česku „vyhral Putinov priateľ Zeman“. Veľvyslanec Ukrajiny v Česku Jevgenij Perebijnis diplomaticky poznamenal, že víťazstvo Zemana neovplyvní ukrajinsko-české vzťahy.

Čínsky prezident Si Ťin-pching poslal už v sobotu blahoželanie Milošovi Zemanovi. Podčiarkol,  že Česko patrilo k prvým štátom, ktoré uznali Čínsku ľudovú republiku a nadviazali s ňou diplomatické vzťahy.

Americký denník The New York Times poukázal, že voliči naleteli na Zemanov populizmus, ktorý sa často vyznačoval svojou zhýralosťou a nálepkovaním, čo vyvolávalo nevôľu voči moslimským prisťahovalcom a narušovalo vzťah krajiny k jeho spojencom na Západe.

Pri našej novinárskej snahe, nenašli sme v médiách okamžité reakcie z Bruselu, Berlína, Londýna, Paríža, Varšavy či pobaltských štátov. Asi predsa i odtiaľ blahoželali Zemanovi, ale potichu a so stisnutými zubami: kto by si tam prial takého českého prezidenta? Ale Česi si myslia, že je to správna hlava štátu. Česi oslavujú, liberálno-slniečkarské spoločenstvo smúti. Väčšina ľudí v Česku, ba aj na Slovensku by určite nechcelo, keby to dopadlo naopak.

(pal)

Foto zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/460733-drahos-vede-u-velkych-firem-zeman-u-drobnych-zivnostniku.html