Prečo nebude šéfom RTVS po druhýkrát V. Mika

Prečo nebude šéfom RTVS po druhýkrát V. Mika

Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika pri opätovnej kandidatúre na dôležitý post neuspel. Nemal podporu premiéra Roberta Fica. Predseda vlády to už vo februári tohto roku naznačil v jednej rozhlasovej relácii. Dôvodom podľa neho bolo, že RTVS má „ďaleko k verejnoprávnosti“. Fico kritizoval RTVS pod vedením Miku, ktorý bol do funkcie zvolený v roku 2012 ako nominant ministra kultúry Mareka Maďariča. Premiér uviedol pritom aj to, že budúcnosť RTVS bude do istej miery súvisieť s jeho postojom k voľbe nového šéfa verejnoprávnej inštitúcie, ktorá v druhom kole prebehla v NR SR 20. júna.

„Môj názor na Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas je všeobecne známy. Ono to má ďaleko od verejnoprávnosti a tu bude aj môj postoj a môj prístup k tomu, ako bude vyzerať voľba nového šéfa RTVS,“ povedal premiér. Na otázku, či nepodporí Miku, Fico uviedol: „To je váš výklad. Ja som povedal to, čo som potreboval povedať… Ja som povedal, že každý môže kandidovať, ale tá nevyváženosť, Slovenská televízia a Slovenský rozhlas jednoznačne napomáhajú slovenskej opozícii. To je jednoducho fakt, na ktorom nemôže Slovenská televízia ani Slovenský rozhlas nič zmeniť,“ vyhlásil R. Fico.

Televíziu aj rozhlas pod vedením Václava Miku kritizoval aj predseda parlamentu Andrej Danko. Vyhlásil, že je smutný, keď vidí prázdnu budovu RTVS, v ktorej sa podľa neho potláča vlastná produkcia. Dodal tiež, že toto médium že by nemalo súťažiť s komerčnými stanicami.

„Rešpektujem riaditeľa RTVS Václava Miku, ktorý v krízovom režime nastavil základnú ekonomiku fungovania. Ale otázka na nového riaditeľa RTVS bude, kde je hranica verejnoprávnosti a kde je hranica komercie. RTVS je financovaná občanmi, verejnoprávny charakter je teda zrejmý.“

Na otázku, či môže potvrdiť slová podpredsedu SNS Antona Hrnka, podľa ktorého je Mika pre národniarov nepriechodný, Danko odvetil, že je to vec politickej diskusie. „Prichádza doba, kedy politická nominácia a politické tričko nemôžu byť garanciou výkonu funkcie,” podotkol predseda parlamentu.

Ozývali sa už aj hlasy, že aby štatút verejnoprávnosti RTVS bol zachovaný, právo voliť riaditeľa i členov Rady by malo byť parlamentu odňaté. Malo by pritom platiť, že každý iný „nepolitický spôsob“ voľby riaditeľa a členov Rady RTVS by bol lepší. Občanov však v súvislosti s RTVS najviac zaujíma, čo bude s koncesionárskymi poplatkami. Snaha o ich zvýšenie bola zatiaľ úspešne potlačená, ale je jasné, že zrejme iba dočasne.

Kam sa RTVS posunie po výmene riaditeľa, ktorým sa stal Jaroslav Rezník, bývalý riaditeľ Slovenského rozhlasu aj súčasný riaditeľ Tlačovej agentúry SR, ukáže až ďalšie, a veru nie krátke obdobie.

Foto zdroj:http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/z-tohto-vas-porazi-manazeri-rtvs-zarobia-mesacne-viac-ako-vy-za-rok.html

(iri)