Pred mrazmi musíme chrániť najmä malé deti

Pred mrazmi musíme chrániť najmä malé deti

Aj Slovensko zasiahol v týchto dňoch prílev arktického vzduchu. V tejto súvislosti si treba pripomenúť, že chrániť pred mrazmi sa musíme aj my, osobitne však musíme chrániť malé deti. Dôvodom je to, že ešte nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu a ich pokožka je veľmi citlivá na nízke teploty a mráz.

Ak chceme byť v chladnom počasí s deťmi dlhšie vonku, musíme detskú pokožku chrániť pred omrznutím krémami, ktoré nie sú na báze vody a treba ich natierať aspoň pol hodiny pred vychádzkou, aby sa krém stihol vstrebať. Čo sa týka obliekania, lepšie je viac tenších vrstiev ako menej hrubých. Priamo na telo je najlepšia bavlnená vrstva, ako stredná je výborný fleec, na to ešte vlnená vrstva, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu. Neodmysliteľnou súčasťou je teplá čiapka a nepremokavé rukavice, taktiež teplé nepremokavé topánky, musíem rátať s tým, že deti sa chcú vyblázniť na snehu.

 Vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade odporúča v prípade holomrazu spodnú hranicu pre pobyt vonku s dojčaťom mínus tri stupne Celzia, ak je nasnežené, tak mínus päť stupňov. S batoľaťom nie je vhodné zostať v zime vonku dlhšie ako hodinu. Najlepšie je ísť na prechádzku na poludnie, kedy sú teploty najvyššie.

Zdravé dieťa by malo byť vonku počas celého roka, ak nie je extrémne počasie, minimálne dve hodiny denne. Batoľa by malo byť vonku dostatočne oblečené, podobne ako malé deti – vo viacerých vrstvách. Pobyt batoliat pri teplote nižšej ako mínus desať stupňov Celzia nie je vhodný.

(iri)

Foto zdroj: http://www.cistinka.sk/sankovacka-0