Pred zajtrajším zápasom s Ruskom si slovenskí hokejisti veria, cieľ je postup zo skupiny

Pred zajtrajším zápasom s Ruskom si slovenskí hokejisti veria, cieľ je postup zo skupiny

Slovenská hokejová reprezentácia v základnej B-skupine olympijského turnaja nastúpi zajtra hodinu popoludní nášho času proti výberu Olympijských športovcov z Ruska.

Hlavný tréner Craig Ramsay uviedol, že v bránke bude chytať Branislav Konrád a zajtrajší zápas z tribúny budú sledovať Matúš Sukeľ a Marek Hovorka. Slováci síce majú rešpekt pred silným súperom, ale v tíme prevláda optimizmus. Obranca Tomáš Starosta pre média uviedol, že Rusov sa netreba báť, aj keď sa oplatí dávať pozor predovšetkým na Kovaľčuka a Daciuka. „Súperov si človek nevyberá, je to vyžrebované. Je jedno, kedy s nimi hráme. Ľahký súper nás v skupine rozhodne nečaká. Aj s Američanmi a Slovincami to bude tvrdý boj. Tešíme sa však na zápasy a dosiahneme dobré výsledky,“ podčiarkol Starosta.

Slovenských hokejistov v Pjongčangu povedie z pozície kapitána Tomáš Surový. Zvolili si ho hráči na mítingu pred nedeľňajším tréningom v Gangneung Ice Arena. Náš skúsený hokejista  má 36 rokov a bude to jeho už tretia olympiáda. Za jeho asistentov boli zvolení Ladislav Nagy a Dominik Graňák. Pre týchto veľmi skúsených hráčov je to však iba prvá olympiáda.

Slovenské mužstvo je zložené zo skúsených hokejistov a mladých talentov. Pikantériou je, že  väčšinu olympijskej reprezentácie tvoria hokejisti, ktorí hrajú v českej najvyššej súťaži, sú tam taktiež desiati hráči zo slovenskej superligy a jeden z Kontinentálnej hokejovej ligy. Zo Slovana Bratislava sa však ani jeden hokejista nezúčastní na olympijskom turnaji.

Slováci mienia postúpiť zo základnej skupiny. „Naším cieľom je štvrťfinále, ale snívam o tom, že dosiahneme viac. Kolektívny výkon, dodržiavanie systému a mladícka rýchlosť by mohli byť devízou tohto tímu,“ tvrdí Ján Lašák, asistent hlavného trénera Craiga Ramsayho. „Ak budú naši brankári – Konrád, Laco, Rybár – hrať tak dobre, ako hrali vo všetkých iných zápasoch, budeme mať šancu,“ citovala agentúra Associated Press trénera Slovákov, ktorý zdôraznil, že úspech sa dá dosiahnuť vďaka agresívnejšiemu hernému prejavu hokejistov. Aj významné americké média si všímajú budúcich súperov svojich hokejistov: Washington Post a The New York Times zverejnili články o slovenskej olympijskej reprezentácie.

Ruské média citujú hokejistov a športových odborníkov, ktorí prízvukujú, že zajtrajší zápas Slovensko – Rusko bude veľmi ťažký, ako každý štartový duel v úvode turnaja, poukazujú na kvality slovenského mužstva, tiež si všímajú, že jeho výhodou je spojenie skúseností a mladosti v tíme a takmer jednohlasne prízvukujú, že úspech slovenskej reprezentácie závisí od jej spoľahlivej hry v obrane a úspešnosti rýchlych protiútokov.

V ďalších zápasoch slovenská reprezentácia v piatok nastúpi proti USA (4.10 hod. SEČ) a v sobotu proti Slovinsku (13.10 hod. SEČ). Do štvrťfinále postúpia víťazí základných skupín a najlepší z tímov, ktoré obsadia druhé miesta v skupinách.

Olympijská reprezentácia Slovenska:

Brankári: Ján Laco (HC Sparta Praha/ČR), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR), Patrik Rybár (HK Hradec Králové/ČR)

Obrancovia: Ivan Baranka (HC Vitkovice Ridera/ČR), Michal Čajkovský (HC Avtomobilist Jekaterinburg, Rus./KHL), Dominik Graňák (HC Škoda Plzeň/ČR), Marek Ďaloga (HC Sparta Praha/ČR), Tomáš Starosta (HK Dukla Trenčín), Juraj Valach (Piráti Chomutov/ČR), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň/ČR), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha/ČR)

Útočníci: Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec/ČR), Miloš Bubela (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Marcel Haščák (HC Kometa Brno/ČR), Lukáš Cingeľ (HK Hradec Králové/ČR), Tomáš Marcinko (HC Oceláři Třinec/ČR), Patrik Lamper (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Ladislav Nagy (HC Košice), Tomáš Surový (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha/ČR), Peter Ölvecký (HK Dukla Trenčín), Michal Krištof (HK Nitra), Matej Paulovič (HK Nitra), Matúš Sukeľ (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Marek Hovorka (HC Košice)

(pal)

https://huste.joj.sk/262520-hokejisti-zacnu-na-zoh-2018-valentinskym-duelom-proti-rusom