Predseda ruského obranného výboru: Do konca roku 2017 bude tzv. islamský štát zničený

Predseda ruského obranného výboru: Do konca roku 2017 bude tzv. islamský štát zničený

Predseda výboru pre obranu dolnej komory ruského parlamentu -Štátnej dumy a zároveň bývalý veliteľ vzdušných síl Ruskej federácie vyhlásil, že sýrska vláda bude mať do konca roku 2017 opäť pod kontrolou svoje východné hranice. Dodal zároveň, že dôsledkom toho teroristická organizácia tzv. islamský štát prestane existovať.

“Spoliehame sa na scenár, v ktorom sýrske vládne jednotky obnovia kontrolu nad východnou hranicou Sýrskej arabskej republiky a islamský štát tým pádom prestane existovať ako vojenská štruktúra,” povedal Vladimír Šamanov 30. októbra na stretnutí členov parlamentných obranných výborov Ruska a Kazachstanu. Poznamenal, že ruské letectvo si v tomto smere úspešne splnilo všetky ciele svojej operácie v Sýrii.

Ruské ministerstvo obrany minulý týždeň potvrdilo, že územie pod kontrolou tzv. islamského štátu v Sýrii sa znížilo na menej ako 5 percent. Rezortný minister Sergej Šojgu vyhlásil, že predtým ako Rusko vyslalo skupinu svojich vzdušných síl do boja proti islamskému štátu, ovládali teroristi približne 70 percent sýrskeho územia.

V tejto súvislosti ruský ekonomický denník Kommersant 30. októbra citoval nemenované vojensko-diplomatické zdroje, podľa ktorých plánuje Moskva v blízkej budúcnosti znížiť svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii, pretože protiteroristická operácia sa blíži ku koncu. Zdroje však uviedli, že protiletecké obranné systémy chrániace miesta používané ruskými vzdušnými silami v štáte zostanú. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedené informácie Kommersantu nepotvrdil, ani nevyvrátil. Povedal iba, že takéto rozhodnutia nie sú nikdy verejne oznámené.

Rusko začalo operáciu svojich vzdušných síl na území Sýrie, ktorá bola zameraná proti tzv. islamskému štátu 30. septembra 2015. O pomoc Moskvy oficiálne požiadal sýrsky prezident Bašár Asad. V polovici marca tohto roku nariadil prezident Putin ministrovi obrany Sergejovi Šojgu začať sťahovať ruské armádne sily zo Sýrie, nakoľko väčšina pôvodných cieľov operácie bola dosiahnutá. Vladimír Putin sa však rozhodol zachovať ruskú vojenskú prítomnosť v prístave Tartus a na leteckej základni Hmeimim. Dôvodom je monitorovanie dohody o sýrskom prímerí.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/middleeast/201706161054707017-russia-aid-syria-improvement/

(tom)