Predsedovia vlád Českej republiky a Slovenskej republiky spolu telefonovali pri príležitosti 25. výročia rozdelenia federatívnej republiky

Predsedovia vlád Českej republiky a Slovenskej republiky spolu telefonovali pri príležitosti 25. výročia rozdelenia federatívnej republiky

Robert Fico a Andrej Babiš v piatok 5. 1. v Bratislave skonštatovali, že oba štáty majú medzi sebou nadštandardné vzťahy. Obaja politici sa zhodli aj na potrebe vzájomnej spolupráce nielen v regionálnych, ale aj medzinárodných zoskupeniach.

„Rozhovor so slovenským predsedom vlády bol priateľský a veľmi otvorený,“ uviedol český premiér Andrej Babiš. Pripomenul tiež, že: „Je dobrá tradícia, že nový český premiér prichádza v rámci svojej prvej zahraničnej cesty na Slovensko,“ poznamenal Babiš.

Slovenský ministerský predseda v tejto súvislosti poďakoval Babišovi v mene našej vlády za 25 rokov dobrých vzťahov. Vyjadril tiež presvedčenie, že bez ohľadu na to, na akej strane politického tábora sa obaja premiéri nachádzajú, dajú vzájomným vzťahom kvalitu. Súčasne zdôraznil, že Slovenskej republike mimoriadne záleží na tom, aby aj nadchádzajúce roky boli rovnako dobré pre občanov Slovenska ako aj Českej republiky. Pripustil však, že v roku 1993 existovali obavy, či ekonomický a odborný potenciál slovenského národa bude stačiť na vybudovanie nového štátu.

„Na rozdiel od vyspelých demokracií sme nemali tradíciu, politickú skúsenosť ani dobré ekonomické základy. Slovenská spoločnosť a politická scéna boli v tom čase výrazne rozdelené a so vznikom štátu sa nie všetci stotožnili. Napriek tomu môžem s hrdosťou konštatovať, že z historického hľadiska sa nám za krátke obdobie dvadsaťpäť rokov úspešne podarilo splniť víziu budovania moderného sociálneho štátu, ktorý je plne etablovaný a vo svete rešpektovaný,“ zdôraznil Fico.

Premiér Fico svojmu českému kolegovi pripomenul, že na spoločných rokovaniach oboch vlád označil vzťahy medzi Bratislavou a Prahou ako „pôžičky dôvery“, na ktorých mu záleží. Zdôraznil že týmto spôsobom to fungovalo doteraz, bez ohľadu na to, či bol českým premiérom Jiří Topolánek, Jan Fischer alebo niekto iný. V tejto súvislosti poukázal na to, že Slovenská a Česká republika ťahali spoločne vždy za jeden povraz.

Na záver Fico vyhlásil, že na spoluprácu s novým českým premiérom sa teší a premiérovi Babišovi zaželal perfektný rok 2018. „Vraj má byť lepší ako 2017. Bodaj by bol, lebo 2017 nebol bohvieaký,“ uviedol na záver Fico.

Ostáva snáď nádej, že obe naše krajiny budú spoločne s Poľskom a Maďarskom naďalej presadzovať spoločné záujmy v rámci stredoeurópskeho regiónu a vzájomne sa podporovať.

Foto zdroj: https://tvnewsroom.consilium.europa.eu/video/shotlist/visegrad-group-meeting-19587

(tom)