Predstaviteľ nemeckej vládnej CDU odkázal Porošenkovi, nech sa rozhodne či je prezident alebo oligarcha

Predstaviteľ nemeckej vládnej CDU odkázal Porošenkovi, nech sa rozhodne či je prezident alebo oligarcha

Predstavitelia Nemecka vyjadrili znepokojenie nad „nekontrolovateľnou korupciou“ u našich východných susedov. V tejto súvislosti varovali vládu v Kyjeve, že neochota bojovať proti tomuto rozšírenému fenoménu by mohlo stáť Ukrajinu finančnú pomoc zo strany Európskej únie.

Budúci týždeň majú podľa nemeckého denníka Bild na pracovnú návštevu Kyjeva zavítať predstavitelia EÚ a Nemecka, aby osobne zdôraznili „závažnosť súčasnej situácie“.

Zahranično-politický stratég nemeckých kresťanských demokratov (CDU) vyhlásil, že ukrajinský líder „Petro Porošenko sa musí rozhodnúť, či chce byť prezidentom alebo oligarchom“ s dodatkom, že buď mu ide o „štát alebo peniaze“. Norbert Rottgen tiež zdôraznil, že Ukrajina musí vykonať „rozhodné kroky proti nekontrolovateľnej korupcii“ a začať by v tomto smere mala ľuďmi vo vedení štátu.

Rottgen sa pri tom odvolal na Porošenkov sľub, ktorý dal v prezidentskej kampani v roku 2014. Súčasný ukrajinský prezident vtedy tvrdil, že svoje čokoládové impérium Roshen v prípade zvolenia predá. Tri a pol roka po jeho prísľube je však fabrika stále v jeho vlastníctve. Prezident sa navyše podľa spravodajského portálu RT angažuje aj v iných obchodoch.

Neochota Ukrajiny v „radikálnej implementácii protikorupčných opatrení“ sa stala očividnou. Vyhlásil v tejto súvislosti aj predseda Výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu Elmar Brok. Nedávny vývoj na Ukrajine, keď sa protikorupčné orgány ocitli pod tlakom ústrednej vlády, označil za „neprijateľný“.

Pokus o obmedzenie právomocí Národného protikorupčného úradu (NABU) na začiatku tohto mesiaca ešte viac vyvolal obavy EÚ. Tento orgán je totiž z veľkej časti nezávislý od ukrajinskej vlády. NABU dostáva finančné prostriedky napríklad v rámci programu pomoci zo strany Spojených štátov a Európskej Únie.

Národné Noviny len na doplnenie pripomínajú, že na Ukrajine okrem korupcie rezonuje aj dlhotrvajúci problém z krajnou pravicou a neonacizmom, ktorý svoju živnú pôdu získal po štátnom prevrate v roku 2014. Tomuto fenoménu sa však predstavitelia Európskej únie bohužiaľ nevenujú dostatočne.

Foto zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/ukraine/10731848/Petro-Poroshenko-the-billionaire-chocolate-baron-hoping-to-become-Ukraines-next-president.html

(tom)