Predstavitelia EÚ pripúšťajú možnost “mäkkého Brexitu”

Európski predstavitelia poukazujú na slabé a nestabilné vedenie britskej premiérky Theresy Mayovej, ale aj na konfrontačný tón v rokovaniach medzi Londýnom a Bruselom. V predčasných voľbách, ktoré sa uskutočnili v Spojenom kráľovstve 8. júna dostala predsedníčka vlády od voličov obmedzený mandát na začatie rokovaní o Brexite, nakoľko jej konzervatívna strana stratila v parlamente svoju doterajšiu väčšinu.

Formálne rozhovory s predstaviteľmi Európskej únie sú naplánované na 19. júna, s možnosťou ich posunutia o niekoľko dní neskôr.

Britský minister pre Brexit David Davis totiž oznámil možnú zmenu plánu, keďže plánovaný dátum koliduje s oznámením nového vládneho programového vyhlásenia, známeho aj ako kráľovnin prejav.

“Môj stály tajomník dnes v Bruseli rokuje o podrobnostiach. Nemusí to byť v pondelok, pretože počas toho týždňa sa uskutoční kráľovnin prejav,” vysvetlil 12. júna britský minister.

Postavenie občanov Spojeného kráľovstva v Európskej únii a občanov EÚ v Spojenom kráľovstve bude podľa Davisa prioritou v rozhovoroch  medzi Veľkou Britániou a Úniou.

Európski predstavitelia zdôraznili po výsledku volieb potrebu stability, s tým že sa nevyhýbajú možnosti na tzv. mäkkého Brexitu.

“Je to koniec tvrdého Brexita, uviedol v tejto súvislosti predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani talianskemu denníku Corriere della Sera.

Komisár Európskej únie pre rozpočet a ľudské zdroje Günter Oettinger sa vyjaril podobne, keď povedal, že Británia by mohla v rámci EÚ zostať v colnej únii. Rovnako predostrel aj možnosť, že Londýnu bude umožnené ponechať si dohodu o voľnom obchode, pretože Európa “nechce, aby sa Spojené kráľovstvo ocitlo v horšej pozícii”.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico sa však v tejto súvislosti 9. júna vyjadril, že “bolo by nebezpečné, keby výsledkom rokovania o vystúpení Veľkej Británie z EÚ bolo to, že Británia odíde posilnená a silnejšia, než členský štát EÚ”.

Foto zdroj: https://dennikn.sk/563562/veto-v4-brexit-nezastavi/

(tom)