Predstavitelia Krymu: Európska únia pohŕda ľudskými právami

Predstavitelia Krymu: Európska únia pohŕda ľudskými právami

Zástupca predsedu vlády Krymskej republiky vyhlásil, že rozhodnutie Európskej únie neuznať najnovšie hlasovanie tamojších občanov je pošpinením jedného zo základných ľudských práv, akým je právo na slobodné voľby.

“Týmto spôsobom Európska únia znova preukázala svoje ignorovanie základných ľudských práv – v tomto konkrétnom prípade práva na slobodné voľby,” uviedol pre agentúru RIA Novosti Georgij Muradov.

Dodal, že z jeho pohľadu EÚ ignoruje právo obyvateľov Krymskej republiky usporiadať referendum o sebaurčení. Naopak toto právo uznáva, pokiaľ sa to týka členov eurobloku.

“Keď sa Nemecko zjednotilo bez akéhokoľvek referenda, európske štáty nemali o legitímnosti tohto kroku žiadne námietky,” poznamenal Muradov.

Poznámka námestníka krymského premiéra prišla krátko po tom, čo Európska únia vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že odmieta uznať regionálne voľby, ktoré sa 10. septembra uskutočnili na Kryme a v Sevastopole.

“Každý kto bol na krymskom polostrove zvolený a bude tvrdiť, že zastupuje Krym a Sevastopoľ, nebude uznaný ako zástupca územia, ktoré patrí Ukrajine,” píše sa v dokumente, ktorý zdôrazňuje, že “Európska únia ostáva neochvejná v podpore územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny”.

Otázkou podľa Národných Novín je, prečo takýto neochvejný postoj neprezentovali eurokrati aj v prípade odčlenenie Kosova od Srbska.

“Pokiaľ logika ich chápania ľudských práv bude nezmenená a pokiaľ nezmenia svoju ignorantskú pozíciu, tento postoj Európskej únie bude pretrvávať. Je to ďalší dôkaz toho, že čelní predstavitelia tejto skupiny štátov musia radikálne zmeniť svoj spôsob myslenia,” vyhlásil Muradov a zároveň dodal, že postoj EÚ ho vôbec neprekvapuje.

Po tom, ako v roku 2014 viac ako 96 percent obyvateľov polostrova podporilo v referende zjednotenie Krymu s Ruskom, Spojené štáty, Európska únia, Ukrajina a niekoľko ďalších štátov tento krok neuznalo a označilo ho ako anexiu Ruskom. Plebiscit bol dôsledkom prevratu na Ukrajine, ktorý uskutočnili Spojené štáty za podpory EÚ.

Národné Noviny dodávajú, že slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa v marci roku 2014 vyjadril, že “Slovenská republika považuje referendum na Ukrajine za neplatné a neuznáva ho. Hlasovanie o pričlenení Krymu k Ruskej federácii bolo v rozpore s ústavou Ukrajiny. Považujeme ho preto za nelegálne a nelegitímne”.

Pripomíname tiež, že po referende na Kryme uskutočnila v roku 2014 agentúra Polis Slovakia prieskum – o tom, čo si o tomto kroku myslia Slováci. Z výsledkov vyplynulo, že Slováci sú v otázke neuznania referenda na Kryme nejednotní. S postojom Slovenska, ktoré pripojenie Krymu k Rusku neuznáva, súhlasilo 38,6 percenta opýtaných. Naopak 35,1 percent respondentov sa domnievalo, že Bratislava referendum uznať mala a ďalších 26,3 percent účastníkov prieskumu nevedelo odpovedať.

Foto zdroj:https://ria.ru/politics/20170320/1490400706.html

(tom)