Predstavitelia nemeckej ľavice tvrdia, že Európa sa rozpadá zvnútra

Predsedkyňa nemeckej ľavicovej euroskeptickej strany Die Linke Sahra Wagenknechtová kritizovala na straníckej konferencii politiku, ktorú spoločne so šéfom nemeckých sociálnych demokratov Martinom Schulzom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom podporuje kancelárka Angela Merkelová.

Euroskeptická politička poznamenala, že zatiaľ čo 323 miliárd eur si v roku 2018 medzi sebou rozdeľujú akcionári korporácií v členských štátoch eurobloku, kontinent čelí sociálnej kríze.

„Sme v situácii, keď je chudoba v Európe stále vysoká, kde množstvo mladých ľudí, čelia životu, ktorý im neposkytuje žiadne šance …, kde je vzdelávanie predmetom ekonomiky, čím prestáva plniť svoje poslanie, kde verejné inštitúcie upadajú, nemocnice sú nedostatočne vybavené, kde krajiny sú tlačené do privatizácie a musí znižovať sociálne príspevky a na druhej strane dividendy sa nafukujú viac ako kedykoľvek pred tým,“ uviedla vo svojom prejave Wagenknechtová.

Uvedená situácia podľa nej ukazuje, že „táto Európa nie je Európou, ktorá podporuje kontinuitu svojho ľudu. Namiesto toho sa z nej stáva rozpadávajúca sa Európa, v dôsledku čoho sa v mnohých štátoch stupňujú nacionalistické nálady, ktorá sa následne odzrkadľujú v politike.“

Ďalší predstaviteľ ľavicovej Die Linke – Dietmar Bartsch sa na zjazde strany vyjadril, že súčasná kultúrna vojna (aj v súvislosti s utečeneckou krízou) má svoj pôvod v pravej časti politického spektra. „Vidíme a počujeme to každý deň,“ povedal s odkazom na najnovší výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa minulý týždeň vyjadril o určitých krajinách ako o špinavých dierach.

Na straníckej konferencii vystúpil aj zástupca spriatelenej ľavicovej strany vo Francúzsku. Jean-Luc Melenchon z ľavicovej La France Insoumise vyjadril napríklad znepokojenie nad vojenskými výdavkami Európskej únie.

„Počúvame teraz zo všetkých častí Európy, že musíme posilniť vojenskú spoluprácu a zvýšiť svoje výdavky v tomto sektore, … na začiatku povedali, že to bolo namierené proti Iránu a teraz už vieme, že je to proti Rusku,“ objasnil francúzsky politik.

Ako vidieť nielen v strednej Európe, ale aj v štátoch, ktoré sú motorom európskej integrácie a jej ekonomiky zaznievajú podobné hlasy ako vo Vyšehradskej štvorke. Európski obyvatelia totiž začínajú čoraz viac vnímať fakt, že súčasná podoba byrokratickej Európy nie je viac udržateľná.

Foto zdroj: http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/linke-chefin-katka-kipping-ruft-projekt-15-prozent-aus-15397245/die-fraktionsvorsitzenden-der-15397275.html

(tom)