Predvolebná debata Merkelová-Schulz: Turecko by nemalo byť v EÚ

Predvolebná debata Merkelová-Schulz: Turecko by nemalo byť v EÚ

Utečenecká kríza a otázka Turecka boli dominatnou témou predvolebnej televíznej debaty medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU) a jej koaličným partnerom a zároveň súperom v nadchádzajúcich voľbách – predsedom sociálnych demokratov Martinom Schulzom (SPD). Obaja rivali sa zhodli na tom, že Turecko nemôže byť súčasťou Európskej únie.

“Ak sa stanem nemeckým kancelárom a občania tohto štátu mi dajú mandát, navrhnem Európskej rade, aby sme rozhovory o členstve Turecka ukončili. Všetky červené čiary boli prekročené, takže táto krajina sa už nemôže stať členom EÚ,” vyhlásil počas diskusie Schulz, ktorý šéfku CDU vyzval, aby k tejto otázke objasnila svoj postoj.

“Fakty jasne hovoria o tom, že Turecko by sa nemalo stať členom EÚ,” uviedla v reakcii Merkelová. Zároveň dodala, že k téme ukončenia prístupových rozhovorov chce rozprávať so svojimi európskymi partnermi. Vláda v Ankare sa podľa jej slov od demokratických zásad odkláňa “závratnou rýchlosťou. Možnosť úplného zmrazenia vzťahov s Tureckom však odmietla.

“Ak chcete, oslobodiť občanov, je potrebné v rozhovoroch pokračovať,” uviedla kancelárka s odkazom na nemeckých občanov, ktorí boli v Turecku uväznení za údajnú špionážnu činnosť.

Turecko v súčasnosti dostáva finančné prostriedky z EÚ, ktorých výška má do roku 2018 dosiahnuť 6 miliárd eur. Tieto peniaze sú súčasťou dohody o zastavení prílivu prisťahovalcov do Európy, ktorá bola medzi Bruselom a Ankarou podpísaná v marci roku 2016.

Krajine bola tiež prisľúbená možnosť bezvízové styku a urýchlenie rokovaní o jej vstupe do Európskej únie. Rozhovory o týchto otázkach však boli pozastavené kvôli tomu, že Ankara odmieta zmierniť svoje tvrdé protiteroristické zákony.

Počas televíznej diskusie Schulz skritizoval Merkelovej politiku “otvorených dverí” z roku 2015, keď uviedol, že šéfka nemeckej vlády toho času v tejto otázke nezainteresovala svojich európskych partnerov.

Utečenecká otázka už takmer dva roky rozdeľuje nemeckú spoločnosť a pred voľbami do Spolkového snemu naplánovaných na 24. septembra je obzvlášť akútnou.

Foto zdroj: https://www.info.cz/svet/nemecko-ceka-zasadni-predvolebni-debata-kanclerka-merkelova-se-stretne-s-vyzyvatelem-schulzem-15229.html

(tom)