Predvolebný štáb v Moskve a návšteva Vladimíra Putina

Predvolebný štáb v Moskve a návšteva Vladimíra Putina

Vladimír Putin, ktorý opäť kandiduje na funkciu ruského prezidenta, po prvý raz navštívil svoj predvolebný štáb. Od predošlých volieb došlo k viacerým zmenám. Hlavnou je to, že jeho predvolebný štáb nebude mať jedného predsedu, ale hneď troch spolupredsedov.

Sú to predsedníčka fondu Talent a úspech a Centra pre talentované deti Jelena Šmelevová, generálny riaditeľ automobilového závodu KamAZ Sergej Kogogin a riaditeľ Národného medicínskeho výskumného centra Alexander Rumjancev. Načo sú až traja spolupredsedovia?  Členovia štábu novinárom vysvetlili, že v tomto roku budú mať oveľa viac práce, lebo predtým bol Putin vo voľbách na kandidátke strany Jednotné Rusko a tento raz je nezávislým kandidátom.

Predvolebný štáb Vladimíra Putina sídli v komplexe Gostinyj dvor blízko Kremľa. Budova je pamätníkom architektúry a jedným z najväčších moskovských výstavných a obchodných centier. Pripomenieme, že minulé Putinov štáb sa nachádzal v budove moskovskej radnice na Novom Arbate. Tento raz je tam centrum komunikácie s voličmi.

Vladimír Putin sa porozprával s dobrovoľníkmi zbierajúcimi podpisy voličov. Tí mu darovali sveter s logom predvolebného štábu. Putin sa podpísal aj na „Tabuli prianí“. Pod sloganom „Pripravený zvíťaziť“ napísal „Ďakujem za dôveru a spoločnú prácu“.

Počas stretnutia mu odovzdali prvú časť zoznamu dôverných osôb, ktorí sa zúčastnia na predvolebnej kampani. Podľa ruských zákonov sa na kampani prezidenta môže zúčastniť do 600 ľudí. Do Putinovej kampane sa už zapojilo 264 dobrovoľníkov, celkovo ich bude asi 500, minule ich bolo presne 499.

Jednou z úloh predvolebného štábu je zber podpisov voličov. Ako nezávislý kandidát, Putin by mal zozbierať minimálne 300 tisíc podpisov do 31. januára. Určite to nebude problém.  Zber podpisov začali 5. januára a otvorili na to 625 centier.

Podľa ruských zákonov, kandidát na volebnú kampaň môže použiť do 400 miliónov rubľov (v prepočte je to takmer 5,8 miliónov eur) – ako vlastných, tak aj darov od dobrovoľníkov. V priebehu prvého týždňa na podporu Putinovej kampane finančné prostriedky poslalo vyše 100 fyzických a asi 30 právnických osôb. Členovia štábu novinárom prezradili, že sumy, ktoré občania poslali Putinovi, sú od niekoľkých desiatok rubľov do 30 – 50 tisíc rubľov.

 (pal)

Foto  zdroj: https://www.rg.ru/2018/01/10/v-gostinom-dvore-zarabotal-izbiratelnyj-shtab-vladimira-putina.html

Video o návšteve V. Putina si môžete pozrieť tu:  https://www.youtube.com/watch?v=OEjeVYYeNiQ