Prekvapenia na každý deň aj dvakrát: minister vnútra prvý, policajný prezident druhý

Toho chleba síce máme pomenej, ale zato zábavy máme až vyše hlavy… V dramatickom zápase „Ministerstvo vnútra – Reprezentácia opozície, mainstreamu a Slušných“ skóre sa zasa zmenilo. „Vnútorné orgány“ strelili aj druhý gól a už vedú 2:0.

Prvý gól včera po priamočiarom útoku strelil minister vnútra Tomáš Drucker, ktorý rezignoval na svoju funkciu, čím prekvapil takmer všetkých – 1:0. Dnes druhý gól po peknej kľučke pridal aj prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar, ktorý odmietol odstúpiť zo svojej funkcie, keď to už čakalo asi 99 percent Slovákov. A zvýšil skóre na 2:0.

Na dnešnom brífingu reagoval na včerajšie prekvapivé odstúpenie ministra vnútra Tomáša Druckera. A tiež ohromil všetkých – neodstupuje! Poukázal na to, že policajného prezidenta môže minister vnútra odvolať bez udania dôvodu. Podčiarkol, že takýto dôvod nie je. „Ak ma minister požiada, aby som dal žiadosť o uvoľnenie z funkcie, urobím to, ale iniciatíva musí prísť z jeho strany,“ prízvukoval policajný prezident.

Pripomenul, že dosť veľkú úlohu v rozdúchavaní kauzy zohral aj náš vrelo milovaný mainstream: „Moje meno je najsklonovanejšie v médiách a nie som stotožnený s tým, v akých súvislostiach. Ministrovi vnútra Druckerovi sa chcem skutočne poďakovať, lebo sa k mojej osobe vyjadril verejne, vecne a bez akéhokoľvek problému,“ zdôraznil.

Podčiarkol, že netreba zveličovať jeho osobu, je „iba“ policajný prezident: „Druhé vyjadrenie o jeho demisii je pre mňa prekvapujúce. Na mojej osobe predsa nemôže stáť alebo padať vláda. Je mi to ľúto. Pripravili sme mnohé vecné opatrenia, ktoré mohli skvalitniť prácu v policajnom zbore. Chcem sa poďakovať aj premiérovi, ktorý sa vyjadroval k mojej odbornosti. Nie je dnes veľa ľudí, ktorí to povedia otvorene,“ uviedol.

Poukázal na to, že spoločnosť je polarizovaná, ale snažil sa, aby k tomu nedošlo: „Ja  „nepolarizujem, nechodím do médií. Ja nie som politik. Som policajt. Tí, ktorí po tom volajú, sa nevyjadrujú ani odborne, nemajú veľa informácií. Vyjadrujú sa predovšetkým predstavitelia mimovládok  – pán Šeliga, slečna Farská, pán Sibyla. Čo je horšie, v posledných dňoch sa pustili do kritiky policajného zboru. Odpolitizovanie policajného zboru je paradoxne v rámci ich hesiel politické. Nezaznievajú vecné argumenty, ale hrá sa na emócie. Vytvára sa obraz nefunkčného policajného zboru,” poznamenal.

Zhodnotil svoju prácu a činnosť svojich podriadených. Vyzdvihol, že všetci profesionálne a svedomite plnili svoje povinnosti. Poukázal na zriadenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), reorganizáciu útvarov kriminálnej polície, zriadenie pracoviska boja proti počítačovej kriminalite, zníženie kriminality, zvýšenie objasnenosti či vyrovnanie sa s migračnou krízou a iné úspešné epizódy činnosti Policajného zboru SR pod jeho vedením.

Vyhlásil, že pracoval profesionálne efektívne a preto nevidí dôvod, prečo by mal odstúpiť. Podčiarkol, že neodstúpi ešte aj z úcty k svojej rodine a desiatkam tisíc pracovníkov. „Medzi riadkov“ by sa dalo prečítať aj to, že nechce tak zradiť ministra vnútra, ktorý sa vlastne obetoval kvôli nemu a neodvolal ho. A teraz sám odstúpi?!..

Zdôraznil, že sa nedrží svojej funkcie za každú cenu a nebojí sa odstúpiť, ale na to má byť vážny dôvod a nie nepodložené obvinenia jeho neprajníkov. Vysvetlil, že odstúpi v prípade, keď bude odvolaný ministrom, alebo keď ho minister vnútra požiada, aby on sám si dal žiadosť o uvoľnenie z funkcie. „A rozhodne nie preto, že si to želá pán Šeliga, slečná Farská a pán Sibyla,” zdôraznil.

Posledné dva dni nám priniesli dve pomerne veľké prekvapenia, vďaka ktorým ministerstvo vnútra strelilo svojim súperom dva efektné góly. A čo bude do tretice? Možno už zajtra? Život je plný prekvapení a v súčasnosti nám ich pre zmenu daruje, ako na bežiacom pase, ministerstvo vnútra. Pripravilo niečo zaujímavé aj na zajtra?

Nie na zajtra – už na dnes. Premiér Peter Pellegrini prezidenta Policajného zboru SR, Tibora Gašpara síce neodvolal, ale dohodol sa s ním, že skončí k 31. máju tohto roka. Aj s vyjadrením úcty voči práci T. Gašpara za šesť rokov práce, kedy velil policajtom na Slovensku…

(pal)

Foto: (pal – screenshot – tv)