Premiér napína svaly: nechce byť v tieni Fica. A vypýtal si na to od neho povolenie?

Premiér napína svaly: nechce byť v tieni Fica. A vypýtal si na to od neho povolenie?

Je to zaujímavé… Opoziční politici, takzvaní „experti a analytici“, náš vrelo milovaný mainstream a pouličné „Slušné Slovensko“ stále napádajú koalíciu, vládu a jej avantgardnú loď SMER-SD. Ale sú prekvapivo loajálne voči novému premiérovi, ktorý je oficiálne hlavou tej nenávidenej „chobotnice“. V čom je čaro Petra Pellegriniho? Ako sa mu podarilo dostať sa do pozície „Ja nič, ja som muzikant“?

Asi jediné, čo mu vytýkajú oponenti, je to, že údajne je „tieňom“ všemohúceho Fica a poslušne plní jeho rozkazy. V tomto prípade opozícia je jednotná: čo by sme chceli od človeka, ktorý hrá druhé husle a za nič nemôže? Jeho vina je iba v tom, že slepo poslúcha.

Prirodzene, komu by sa páčilo, keby ho obviňovali, že je iba bábka v cudzích rukách? A Peter Pellegrini v diskusnej relácii televízie TA3 V politike vyhlásil, že je svojprávny, je premiér, robí svoju politiku a nie je v tieni šéfa strany. Podčiarkol, že má svoj štýl práce a vlastnú predstavu o vládnutí. Poznamenal, že keďže je aj podpredsedom SMERu-SD, stranícke rozhodnutia sa dejú za jeho účasti a spolurozhoduje o tom, aký bude mať strana postoj a názory. Preto sa v žiadnom prípade necíti byť bábkou či predĺženou rukou Róberta Fica. Vzápätí dodal, že ochotne využije skúsenosti a rady trojnásobného premiéra.

„Tam, kde ja mám záujem a kde cítim potrebu sa poradiť, alebo požiadať ho o názor, určite to urobím hocikedy a opýtam sa to hociktorého skúseného a dobrého politika. Na druhej strane, na mnoho vecí mám svoj vlastný názor a mienim si ho aj razantne, kde to budem cítiť, presadzovať,” uviedol. Keďže ho mainstreamové média príliš nedrvia, aj premiér urobil voči novinárom ústretový krok, pokúsil sa zaokrúhliť ostré uhly. Povedal síce, že vo vzťahu k médiám neplánuje meniť svoju rétoriku, ale vzápätí podčiarkol, že prácu novinára si váži.

Porovnal, že sa od práce premiéra, ale rovnako od médií očakáva maximálna profesionalita a odbornosť: „Práca každého novinára má byť postavená na profesionalite, argumentoch, a nie na emóciách a vlastnom presvedčení. Chcem mať veľmi dobré a korektné vzťahy s novinármi,“ prezradil a to určite neklamal…

A média ho, rovnako, ako opoziční politici, šetria. Kým bývalého premiéra neustále kritizovali za to, že neodvolával tiež už bývalého ministra vnútra a policajného prezidenta, v súčasnosti hrešia iba nového ministra vnútra za neodvolávanie policajného prezidenta, ale premiér akoby ozaj bol iba „muzikant“ a za nič nemôže.

To aj napriek tomu, že Pellegrini je predsa šéf a mohol by ovplyvniť rozhodnutie ministra vnútra. V nedeľu v tej istej televíznej relácii Peter Pellegrini vyhlásil, že sa nebude vyjadrovať k personálnym otázkam v Policajnom zbore, ale bude rešpektovať názor ministra vnútra. Dokonca prízvukoval, že policajný prezident Tibor Gašpar je maximálny profesionál a dôvera v našu políciu s každým rokom rastie a Slovensko patrí vďaka práci policajtov medzi najbezpečnejšie krajiny na svete. Medzi riadkami sa teda dá prečítať, že policajný prezident Tibor Gašpar je skutočne dobrý. Tak potom načo by ho odvolávali? Opozícia je zasa ticho…

Peter Pellegrini prezradil, že policajného prezidenta pri svojej práci osobne stretol viackrát: „Je to človek, ktorý je maximálny profesionál, ktorý chodí na rokovania pripravený. Nestačí povedať, že nedôverujeme polícii, lebo Gašpar… Na základe čoho, akých konkrétnych vecí?”, opýtal sa premiér. Keď podobné otázky kládol bývalý premiér, bol určite zlý. Peter Pellegrini odmietol, že policajný prezident má možnosť zasiahnuť do vyšetrovania vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Poukázal na to, že je všetko v rukách NAKA a ďalších orgánov.

Podčiarkol, že ako predseda vlády sa nebude vyjadrovať k tomu, či má Tibor Gašpar ostať na svojom poste: „Žiadny premiér ani prezident SR sa nemajú čo starať do personálnych otázok Policajného zboru, to je úloha ministra vnútra,” zdôraznil a uviedol, že bude rešpektovať postoj ministra. A zasa ho príliš nekritizuje opozícia, mainstream, ani „Slušné Slovensko“.

V čom je potom fenomén Petra Pellegriniho, ktorý sa vždy hrá na objektívneho sympaťaka? No veď práve v tom je jeho fenomén. Sú politici, ktorí dokážu neuveriteľne vyhovovať obom stranám politických protipólov. Na jednej strane tvrdia, že pracujú, riešia a rozhodujú. Na druhej strane, keď je to potrebné, vedia iba pokrčiť ramenami a s úsmevom naznačiť, že sú „iba muzikanti“. Povedali by sme, že sú to v prvom rade diplomati, ale až v druhom rade to sú politici. A mnohým z nich sa celkom darí. Vo vládnych kruhoch by k nim mohol patriť napríklad Peter Kažimír, Miroslav Lajčak, Maroš Šefčovič a niektorí iní.

Premiér Peter Pellegrini bezpochyby patrí k podobným „šťastlivcom“, ktorí vedia lavírovať v nespokojnom a nebezpečnom politickom mori a sebavedome udržiavajú svoju loď na hladine. Samozrejme, do prvého konfliktu. Zatiaľ Peter Pellegrini celkom pevne drží kormidlo svojej lode. Už sa udomácnil vo svojom kresle a chce ukázať, že predsa nie je „muzikant“ a o niečom rozhoduje, nielen poslúcha šéfa strany. Podčiarkol, že mieni vládnuť samostatne. Ibaže či si na to vypýtal povolenie od šéfa? Nuž, v politike je všetko možné…

(pal)

Foto:https://www.facebook.com/pellegrini.peter/photos/a.412244665609610.1073741828.403027089864701/977750855725652/?type=3&theater