Premiér sa vydal na cesty. Jeho historicky prvá cesta tradične viedla do Prahy a druhá do bruselskej centrály NATO

Premiér Peter Pellegrini po „nežnej vzbure slušných Slovákov“ trochu pozametal doma a vydal sa na politickú turistiku. V stredu podľa tradície zavítal k našim západným susedom, kde sa stretol s kolegom Andrejom Babišom. Včera navštívil Brusel, kde rokoval s generálnym tajomníkom NATO J. Stoltenbergom, predsedom Európskej Rady D. Tuskom a predsedom Európskej komisie J. C. Junckerom.

Ako vždy, šéfovia kabinetov sa v Prahe zhodli, že česko-slovenské vzťahy sú nadštandardné, pochvaľovali spoluprácu vo Vyšehradskej štvorke aj v tzv. slavkovskom formáte. V prvom rade vyzdvihli dôležitosť hospodárskej spolupráce, veď Česko je druhým najvýznamnejším hospodárskym partnerom Slovenska po Nemecku.

Peter Pellegrini naznačil, že sa Slovensko  pripojí k plánom Česka budovať rýchlostné železničné prepojenia v smere Praha – Brno a bol by rád, keby pokračovalo smerom na Bratislavu. Podľa neho, takto by sa vybudoval koridor, ktorý smeruje od Belehradu cez Budapešť, Brno a Prahu až do Berlína, čím by sa obe krajiny zostali na hlavnej dopravnej tepne, čo je dôležité pre slovenskú aj českú ekonomiku.

Obaja premiéri vítajú príchod európskej smernice, ktorá zabráni dvojakej kvalite potravín. Peter Pellegrini podčiarkol, že naši ľudia už nebudú považovaní za občanov druhej kategórie. Andrej Babiš hovoril o plánovaných zmenách a reformách v EÚ. Peter Pellegrini poukázal na „škatuľkovanie“ štátov v rámci EÚ. Prízvukoval, že treba zastaviť ich delenie na západné a východné, ale aj na severné a južné, inak by to mohlo projekt Európskej únie pochovať.

S českým kolegom sa dohodol na spoločných oslavách výročí, ktoré si obe krajiny tento rok pripomínajú, ako napríklad, sté výročie vzniku Československa v októbri. Andrej Babiš koncom apríla príde na Slovensko na výstavu ku vzniku Československa. Náš premiér sa tiež stretol aj s predstaviteľmi českého parlamentu, navštívil Petřínský vrch, kde položil veniec k soche Milana Rastislava Štefánika.

V Bruseli premiér hneď zavítal do centrály NATO, čím, podľa jeho slov na tlačovom brífingu, chcel poukázať na to, že nová slovenská vláda sa hlási k euroatlantickým hodnotám a princípom. Stretol sa tam s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Video si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=0mBPY1Yh52g

Peter Pellegrini informoval Stoltenberga o našich plánoch zvyšovať obranné výdavky, ako to bolo sľúbené vedeniu aliancie, a dosiahnuť do roku 2020 výdavky na hranici 1,6 percenta HDP a hranicu dve percentá dosiahnuť v roku 2024. „Chceme investovať najmä do modernizácie najdôležitejšieho vybavenia našej armády, presne v súlade s požiadavkami a vojenskými spôsobilosťami, ktoré od nás vyžadujú spojenci,” podčiarkol.

Potvrdil záväzok Slovenska aj naďalej plniť úlohy v misiách NATO v Afganistane a Iraku, ako aj v novej misii v Lotyšsku. „Vláda udelí mandát na ďalšiu misiu a k 15. júlu vyšle do Lotyšska 152 vojakov, ktorí sa zúčastnia podpory kolektívnej obrany východnej hranice NATO,” oznámil a dodal, že veľa očakáva od nadchádzajúceho summitu NATO.

Slovenský premiér uviedol, že Slovensko má veľké očakávania v rámci ďalšieho rozširovania NATO, najmä o krajiny západného Balkánu. Podčiarkol, že je potrené povzbudiť aj ďalšie krajiny, aby sa o členstvo uchádzali. So Stoltenbergom diskutoval o posilňovaní kybernetickej bezpečnosti a na spoločnom tlačovom brífingu mu pripomenul, že sa s nim opäť stretne v Bratislave v máji na konferencii GLOBSEC.

(pal)

Foto: zdroj – https://www.youtube.com/watch?v=0mBPY1Yh52g