Premiér žiada tretí sektor (mimovládne organizácie), aby citlivo pristupovali k vynášaniu súdov

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal zástupcov iniciatívy Chceme veriť, ktorú tvoria viaceré neziskové organizácie, aby citlivo pristupovali k vynášaniu súdov a snažili sa byť v tomto smere spravodliví. Premiér s nimi rokoval dnes (v piatok), venovali sa aj návrhu novely zákona o Policajnom zbore, voľbe a odvolaní policajného prezidenta, policajnej inšpekcii či voľbe ústavných sudcov.

Za iniciatívou Chceme veriť sú  mimovládne Organizácie so zahraničným vplyvom.  Ide o  Alianciu Fair-play, VIA IURIS, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis a Nadácia Tieto organizácie žiadajú  vládu Pellegriniho, aby urýchlene prijala konkrétne opatrenia, ktoré zabezpečia dôveryhodné vedenie polície a prokuratúry, nezávislosť polície od politických vplyvov, otvorenie prokuratúry verejnej kontrole ako aj dôveryhodný ústavný súd. 

Premiér  požiadal zástupcov Iniciatívy, aby upozorňovala na to, kde k pochybeniam dochádza. Zároveň, aby vedela aj pochváliť, keď sa darí realizovať dobré veci. „Ja sa nemôžem stotožniť s tým, keď niekto vytvára zlý obraz o našej krajine a tvrdí, že veci nefungujú, ak vo väčšej miere sú tie veci v poriadku a dochádza len k individuálnym zlyhaniam. Tie odsúďme, potrestajme, ale nevytvárajme negatívny obraz o našej krajine, lebo taký v skutočnosti nie je,“ skonštatoval Pellegrini.

So zástupcami iniciatívy Chceme veriť sa podľa jeho slov bude stretávať častejšie a viesť s nimi ďalšie diskusie o systémových opatreniach v štáte. Prvé rokovanie s nimi označil za konštruktívne, vecné a bez zbytočných emócií. „Rozprávali sme o tom, či by bolo možné ešte diskutovať o zložení komisie, ktorá bude vyberať alebo hodnotiť kvalitu kandidátov na policajného prezidenta predtým, ako pôjdu do parlamentu,“ priblížil premiér. Diskutovali aj o kvalitatívnych podmienkach pri voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR. „Nehovoriť len o veku a kvóre, ktoré je potrebné na ich voľbu, ale možno aj o tom, aké by mali mať vzdelanie, či majú mať nejaké skúšky alebo ovládať nejaké jazyky. Čiže dať tam aj primeranú mieru kvality,“podotkol Pellegrini. V tomto smere sú podľa neho dvere pre všetky rozumné návrhy otvorené.

Premiér chce spoločne s tretím sektorom ďalej diskutovať o zákone o slobodnom prístupe k informáciám. Nedovolí totiž, aby samosprávy a verejných predstaviteľov niekto „terorizoval“ zneužívaním tohto zákona. „My sme v tejto republike svedkami toho, že si občan na základe jeho práva požiada o informáciu, koľko žiaroviek bolo vymenených za tri roky na všetkých daňových úradoch. Budeme sa preto rozprávať, kde právo na informácie je účelné, a kde ho treba posilniť, ale kde aj vytesniť takéto zneužívanie a šikanózne správanie sa niektorých ľudí,“ skonštatoval.

Zástupcovia iniciatívy premiéra upozornili, že dôvera ľudí v štát po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je naďalej nízka. Jej obnova si podľa nich žiada veľmi razantné opatrenia, ktoré sa budú týkať celej štátnej správy, ale aj orgánov činných v trestnom konaní. Zástupcovia iniciatívy hovorili s Pellegrinim aj o návrhu novely zákona o Policajnom zbore, ktorý nepovažujú za dobrý. Za nevyhnutné tiež považujú prepracovať návrh o policajnej inšpekcii. Diskutovali aj o prokuratúre, verejnom obstarávaní, posudzovaní kvality firiem či transparentnosti neziskového sektora.

Foto zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/465549-pellegrini-verim-v-dobry-usudok-druckera-a-gaspara/