Prepustenie McGowna stálo milióny eur

Prepustenie McGowna stálo milióny eur

Štyridsaťdvaročný Stephen Malcolm McGown z Juhoafrickej republiky, ktorého takmer pred šiestimi rokmi uniesla v Mali severoafrická vetva al-Kájdy, získal slobodu. McGown bol posledným z troch zadržaných zahraničných turistov, ktorí boli unesení 25. novembra 2011. Holandský občan bol oslobodený francúzskym komandom už v roku 2015, Švéd bol prepustený v júni tohto roku.

Americký denník New York Times, s odvolaním sa na penzionovaného spravodajského dôstojníka jednej z európskych krajín, uviedol, že únoscovia za prepustenie McGowna dostali výkupné 3,5 milióna eur.
Podľa anonymného zdroja bola táto suma dojednaná cez sprostredkovateľa – juhoafrickú charitatívnu organizáciu, ktorá pracovala na oslobodení McGowna. Peniaze mal odovzdať francúzsky agenta v hornatej oblasti na severe Mali, kde ozbrojenci držia rukojemníkov. „Operácia bola koordinovaná spravodajskými službami vo Francúzsku a v Juhoafrickej republike,“ povedal bývalý spravodajský dôstojník. Minister zahraničných vecí Juhoafrickej republiky, ktorý oznámil oslobodenie McGowna, odmietol na tlačovej konferencii, že by vláda zaplatila výkupné.

New York Times pripomína, že Spojené štáty a Spojené kráľovstvo dôsledne uplatňujú politiku nezaplatenia výkupného, ​​ale mnoho ďalších krajín, vrátane napríklad Francúzska či Nemecka, vysiela svojich zástupcov s kufrom peňazí do púšte. Oficiálne, v rámci misií humanitárnej pomoci do Afriky. Denník pripomína, že al-Kájda, na rozdiel od tzv. islamského štátu, unesených rukojemníkov využíva ako zdroj príjmov. ISIS väčšinu unesených zastrelil.

Foto zdroj:http://citizen.co.za/news/south-africa/938844/talks-loom-for-sa-hostage-release/

(bre)