Prešov oslávi 770-ročnú písomnú zmienku naozaj veľkolepo

Prešov oslávi 770-ročnú písomnú zmienku naozaj veľkolepo

Oslavy 770-teho výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov sa uskutoční 12. septembra v Prešovskom amfiteátri. Gratulantmi budú prešovskí rodáci z rôznych oblastí kultúry – či už divadla, hudby alebo filmu.

Program odštartuje Ľudová hudba Prešovčan, Anna Servická, Marka Mačošková, jedna z najvýznamnejších osobností kultúrneho života Rusínov na Slovensku. Vystúpia aj Mloci, Michaella Papp, Edo Klena, Andy Belej a Hrdza.
Galaprogram, ktorý sa začne o ôsmej večer otvorí svojím vystúpením legenda slovenského jazzu Peter Lipa. Ďalšími hviezdami večera sú Katka Koščová, Poddukelský umelecký ľudový súbor – PUĽS, AMC Trio, Chikiliki tu-a, Heľenine oči, Gapa a Groovin Heads, Komajota a Šarišan. Slávnostný večer uzatvorí svojim vystúpením jedna z najúspešnejších kapiel na Slovensku – IMT SMILE. Moderátorom programu bude rodený Prešovčan Michal Hudák.

Prvá písomná zmienka o Prešove je spojená s nemeckými osadníkmi. V listine zo 7. novembra 1247 kráľ Belo IV. reaguje na sťažnosť cistercitských mníchov z Bardejova, ktorí obvinili prešovských Nemcov z toho, že odstránili hraničné kamene ich pozemkov a nahradili ich falošnými. V texte je osada Prešov uvedená pod menom Epuries.

 

Foto zdroj:http://www.tckompas.sk/en/about/presov

(iri)