Prezident Macron chce vytvoriť jadro EÚ. Slovensko s ním bude spolupracovať

Prezident Macron chce vytvoriť jadro EÚ. Slovensko s ním bude spolupracovať

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas svojej návštevy Atén navrhol reformu Európskej únie a vytvorenie samostatného parlamentu tzv. jadra eurozóny.

Vo svojom príhovore predniesol šéf Elyzejského paláca myšlienku “novej metódy, v rámci ktorej by sa o novom modele Európy už viac nediskutovalo za zatvorenými dverami”. Uviedol tiež, že jeho plány zahŕňajú možnosť verejnej diskusie o budúcnosti Európy, ktorá by mala prebiehať v prvej polovici roka 2018. Debata by sa podľa jeho slov mala zamerať aj na možnosť vytvorenia spoločného parlamentu 19-člennej eurozóny.

Emmanuel Macron, ktorý bol do úradu francúzskeho prezidenta zvolený na jar tohto roku, vo svojej predvolebnej kampani sľuboval reformu Európskej únie. Počas návštevy kolísky európskej demokracie vyhlásil, že členské štáty EÚ, by sa nemali obávať referend a mali by nájsť vôľu na “reset”, ak nechcú byť zodpovední za rozpad Únie.

Politik zdôraznil, že občania Európy budú musieť predefinovať pojem národná suverenita a podporovať suverenitu európsku, aby vytvorili novú Európu, ktorá bude schopná bojovať proti terorizmu.

Prezident nechcel opísať bližšie podrobnosti o plánoch na reformu eurozóny a Európskej únie, pokiaľ sa v Nemecku neuskutočnia parlamentné voľby. Od toho sa bude odvíjať, do akej miery bude nová vláda v Berlíne ochotná podporiť jeho myšlienky.

Slovenský predseda vlády Robert Fico sa v diskusnej relácii televízie TA3 – V politike v súvislosti s tzv. jadrom Európskej únie vyjadril, že si nemyslí, že by bolo potrebné organizovať referendum o tom, či sa v ňom má nachádzať aj Slovensko. “Ale ja to nevylučujem, ale nemyslím si, že by to bolo v tomto okamihu potrebné urobiť,” vyhlásil premiér 10. septembra.

Jadro EÚ je podľa jeho slov perspektíva a budúcnosť Slovenska. Ako dodal, chce si počkať na ďalšie kontúry toho, ako by mala užšia integrácia vyzerať. Slovensko by podľa Fica malo byť pri tvorbe týchto rozhodnutí, preto ho teší, že slovenskí experti budú v priamom kontakte s tímom francúzskeho prezidenta.

Foto zdroj:https://global.handelsblatt.com/politics/french-hopeful-macron-eurozone-needs-own-budget-678963

(tom)