Prezident Moldavska Európskej únii: Načo naháňať vlak, ktorý stráca autá

Prezident Moldavska Európskej únii: Načo naháňať vlak, ktorý stráca autá

Moldavský prezident Igor Dodon prirovnal Európsku úniu k vlaku, ktorý na svojej ceste stratil automobily. Vyhlásil tiež, že jeho krajina sa v blízkom čase nebude hrnúť do užších vzťahov s úniou.

Ako líder malého štátu Dodon zdôraznil, že je dôležité udržiavať dobré vzťahy tak s Východom ako aj Západom. V súvislosti s bližšou intergráciou do EÚ však vyjadril skeptický postoj, najmä vzhľadom na nedávny vzostup anti EÚ hnutí. Ako príklad uviedol aj Brexit.

“V ostatných rokoch sa veľmi aktívne pokúšame presvedčiť sa, že jedinou voľbou je EÚ, a podpísanie dohody o pridružení,” povedal Dodon na zasadnutí Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra (SPIEF) 2. júna. Pripomenul však, že “obyčajní ľudia sa často pýtajú: prečo naháňať vlak, ktorý stráca svoje autá?”

Prezident pripomenul, že obavy z vnútornej bezpečnostnej situácie v krajine bránia tiež tomu, aby sa Moldavsko náhlilo do Únie.

“Nestaneme sa členmi EÚ, pretože máme konflikt v Podnestersku. Ak by sme boli do Únie vtiahnutí násilím, stratíme našu štátnosť, pretože regióny na východe a na juhu budú proti tomu. Úlohou mňa ako prezidenta je vyvažovať tieto procesy,” vysvetlil politik.

Na začiatku deväťdesiatych rokov 20. storočia, v čase rozpadu bývalého Sovietskeho zväzu vypukol v po rusky hovoriacom regióne Podnestersku na východe Moldavska – pozdĺž jeho hraníc s Ukrajinou  ozbrojený konflikt. Ten je v podstate do dnešných dní zmrazený s tým, že Podnestersko má fakticky status nezávislosti. V krajine existuje silná podpora Ruska, ktoré podporujú Gaugazi (po turecky hovoriaci kresťania žijúci v južnom Gaugazsku). Obidve oblasti – Podnestersko aj Gaugazsko – sú silne proti bližšej európskej integrácii a snaha o začatie tohto procesu by mohla viesť k obnoveniu bojov.

V roku 2014 podpísalo Moldavsko asociačnú dohodu s EÚ o komplexnej zóne voľného obchodu, ktorá otvorila moldavské trhy európskemu tovaru. Vzťahy s Ruskom sa po ratifikácii dohody zhoršili, ale po tom ako sa Dodon ujal prezidentského úradu v decembri 2016 sa snahy o obnovenie strategického partnerstva Moldavska s Moskvou zosilnili.

Od toho času bolo Moldavsku opätovne umožnené umiestniť svoje výrobky na ruský trh. Rovnako aj spolupráca v energetickom sektore sa medzi Kišiňovom a Moskvou znormalizovala. Prezident Dodon tiež uskutočnil niekoľko stretnutí s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a uzavrel s Ruskom dohody ohľadne bilaterálneho obchodu a migrácie.

Foto zdroj:http://aktualne.prahanadlani.cz/zpravy-ze-sveta/371413-moldavsko-se-vraci-do-naruce-ruska-novy-prezident-dodon-jednal-s-putinem.html

(tom)