Prezident Moldavska odmieta vyslať svojich vojakov na cvičenia NATO

Prezident Moldavska odmieta vyslať svojich vojakov na cvičenia NATO

Moldavský prezident Igor Dodon zakázal vojenským jednotkám svojho štátu, aby sa zúčastnili nadchádzajúceho vojenského cvičenia Severoatlantickej aliancie. Manévre pod označením “Rapid Trident”, sa má najbližšie dni uskutočniť na Ukrajine.

“Zakazujem účasť moldavských vojakov na zahraničných vojenských cvičeniach,” napísal prezident 5. septembra na sociálnej sieti Twitter. Vo februári tohto roku odmietol Dodon vyslať moldavské jednotky, aby sa zúčastnili na cvičeniach NATO v Rumunsku.

Podľa ústavy štátu je Moldavsko neutrálnou krajinou. Prieskumy verejnej mienky hovoria, že veľká väčšina občanov štátu je proti členstvu v Severoatlantickej aliancii. Tamojší parlament sa však domnieva, že Kišiňovu to nemusí brániť v spolupráci s Alianciou, za predpokadu individuálneho partnerstva. V takom prípade by krajina mohla NATO pomáhať pri jeho vojenských operáciách.

Koncom novembra roku 2016 podpísal moldavský premiér a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie dohodu o zriadení kontaktného úradu NATO v hlavnom meste Kišiňov. Moldavský parlament ratifikoval tento dokument ešte pred Dodonovou inauguráciou. Počas svojej nedávnej návštevy v Bruseli však moldavský prezident vyzval vedenie Aliancie, aby od zámerov zriadiť úrad upustila. Podľa prezidentovho názoru zvýšenie vojenskej spolupráce NATO skomplikuje úsilie o vyriešenie otázky v rusky hovoriacom regióne Podnestersku na východe Moldavska.

Igor Dodon minulý mesiac taktiež vyhlásil, že zámery Spojených štátov postaviť osem vojenských zariadení v tréningovej základni v moldavskej dedinke Bulboaca môžu byť provokáciou moldavskej vlády. Výcviková základňa Bulboaca sa nachádza iba niekoľko kilometrov od hlavného mesta Kišiňov. V dňoch 24. júla až 5. augusta sa na základni uskutočnili spoločné cvičenia amerických a moldavských vojakov po názvom “Dragoon Pioneer 2017”.

 

Foto zdroj: https://narodnenoviny.sk/prezident-moldavska-europskej-unii-naco-nahanat-vlak-ktory-straca-auta/

(tom)