Prieskum: 75 percent Slovákov chce Rusko ako bezpečnostného partnera

Prieskum: 75 percent Slovákov chce Rusko ako bezpečnostného partnera

Nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že obyvatelia Českej republiky, sú už unavení pokrytectvom Západu a dvojakými normami. V rozhovore pre rádio Sputnik to uviedol český politický analytik Jan Miklas.

Expert tiež poznamenal, že dôvera v Rusko medzi krajinami vyšehradskej skupiny zaznamenala nedávno nárast. Podľa neho sú ľudia v Česku frustrovaní so západných médií a začali čítať viac ruské správy.

“Jedným z hlavných dôvodov popularity ruských médií v Českej republike je skutočnosť, že fungujú ako zrkadlo. Odrážajú pokrytectvo a dvojaké štandardy Západu, ktoré sú pertraktované v západných médiách, vo vyhláseniach politikov a prozápadných aktivistov, ako aj neziskových organizácií,” vysvetlil súvislosť Miklas. Na ilustráciu uviedol mediálne pokrytie udalostí v Sýrii, ako príklad západnej propagandy.

Medzinárodný republikánsky inštitút (International Republican Institute) so sídlom v Spojených štátoch, zverejnil 24. mája výsledky prieskumu verejnej mienky, ktoré sa uskutočnili v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku.

Zistenia ukázali, že miera dôvery v Rusko v krajinách Vyšehradskej skupiny V4 má vzostupnú tendenciu. Napríklad viac ako 25 percent Čechov verí, že Rusko bráni tradičné hodnoty a chce, aby sa Kremeľ stal garanciou ich bezpečnosti.

Na Slovensku sú tieto čísla ešte vyššie: Podľa prieskumu až 75 percent Slovákov si myslí, že Rusko by malo byť bezpečnostným partnerom našej vlasti. Podobné stanovisko vo vzťahu ich štátu k Moskve podporuje 59 percent Čechov, 54 precent Maďarov a 35 percent Poliakov.

Podľa Miklasa výsledky prieskumu úplne korešpondujú so súčasnou realitou: “Na rozdiel od všeobecne rozšírených vyhlásení o tzv. ruskej hrozbe, počet tých, ktorí vidia viac hrozbu v americkej globálnej politike než v Rusku, rastie.”

Národné noviny zdôrazňujú, že prieskum zistil aj to, že: “Zatiaľ čo prítomnosť NATO a USA v Európe je označovaná ako kľúčový pilier európskeho mieru a bezpečnosti, na Slovensku alarmujúcich 60 percent respondentov má pocit, že prítomnosť Spojených štátov zvyšuje napätie a neistotu. Väčšina respondentov vo všetkých štyroch krajinách buď výrazne alebo čiastočne podporuje neutralitu voči NATO ale aj Rusku.”

 Bude zaujímavé sledovať, aký postoj k prieskumu Medzinárodného republikánskeho inštitútu zaujmú predstavitelia nášho štátu a do akej miery budú názory obyvateľov našej vlasti reflektovať.

Foto zdroj:http://www.pluska.sk/soubiznis/domaci-soubiznis/prave-teraz-je-najlepsi-cas-vybavit-si-letnu-brigadu.html

(tom)