Prípravné stretnutia nášho futbalového Ačka: nemastné-neslané, korenené Trnavou

Ukrajinský Ľvov – súboj dvoch tímov, sklamaných z kvalifikácie na MS 2018, zápas s Nórmi v trnavskej City aréne v znamení generačného vystriedania hráča Ďuricu a debakel našej 21-ky v španielskej Cartagene s futbalovým velikánom – toto boli posledné dva zápasy nášho Ačka v tomto roku a odvetný súboj 21-ky v kvalifikácii na EURO 21.

Ustavičné šachovanie trénera Kozáka pri nominácii hráčov sa tento raz odrazilo v tom, že tento náš kouč o zostave dopredu veľa neprezradil. Ešte pred zápasom s Ukrajinou sme sa však detailne dozvedeli o charakterových črtách ukrajinského trénera Ševčenka čo-to z jeho životopisu, futbalový areál v Ľvove bol vychválený do neba a náš tréner nezabudol veštiť veľkú futbalovú budúcnosť súperovi. Chcel len psychologicky pripraviť slovenskú verejnosť dopredu na možný neúspech nášho tímu na ukrajinskom trávniku? Ukrajinskí futbalisti si, zdá sa, našich hráčov spolu s trénerom tiež zrejme zamilovali, keďže nám dali v desiatej minúte pekný darček, keď po Hamšíkovej hlavičke ich brankárovi neuveriteľne vypadla lopta z ruky, aby k nej dobehol Štetina a vsietil náš prvý a posledný gól.

Aj tu duchaplný kouč Kozák poskytol svoj komentár skonštatujúc „Ukrajinci nám dali darček a my sme takí gavalieri, že sme im ho vrátili“. Treba podotknúť, že dvojnásobne. Ten istý Štetina, ktorý vsietil náš dovtedy jediný gól, daroval loptu Ukrajincom, ktorí razantne vyrovnali na 1:1.To však nebolo všetko. V 54. minúte (po 9 minútach 2. polčasu) svetlo sveta uzrela verná kópia  prvého gólu, ktorý sme dostali, ibaže tentoraz v réžii Erika Saba, len chvíľu po jeho nástupe na trávnik.

Vtedy sa už začínala naplno rozvíjať  Kozákova záľuba v expresnom striedaní hráčov. O chvíľu si išiel oddýchnuť brankár Dúbravka a netrvalo dlho, z trávnika mašíroval aj Hamšík. Dostávajúc sa k Hamšíkovi, skonštatujme, že v posledných zápasoch, ako aj v tomto ukrajinskom, jeho spolupráca viazne a tu by si mal tréner Kozák uvedomiť, akých hráčov stavať k Hamšíkovi, aby sa nestalo, že z viaznúcej spolupráce Hamšíka s ostatnými bude on, ako špičkový futbalista „zakopaný“…

Vlažné tempo zápasu sa miestami dvíhalo, ale akiste mu neprospieval fakt, že slovenskí futbalisti sa doslova vyhýbali osobným súbojom, čím uľahčovali hru súperovi. Naši hráči sa zobúdzali až ku koncu.

Hoci len prípravný, zápas na Ukrajine ukázal, že na našom tíme je roboty ako na kostole, a my sa pýtame, či by sa pánovi Kozákovi nezišiel nejaký pomocník..

Dva dni po Ukrajine proti Nórom to bolo 91. vystúpenie Jána Ďuricu a zároveň jeho posledný zápas v tíme Slovenska. Ján Ďurica, ťahajúci na 36 rokov, defiloval s kapitánskou páskou a kopačkami  označenými 14. november Trnava, aby ich čoskoro mohol zavesiť na klinec. Nóri hrali systém 4-4-2 so štvorčlennou zálohou, často sa preskupovali na systém 4-3-3 a zaútočili s väčším počtom hráčov a vytvárali si relatívny priestor na našej polovici trávniku.

Lenže tento raz obrana na čele s jubilantom Ďuricom počas zápasu nezaváhala ani raz a prezraďme, že si udržala čisté konto. Napokon, na oboch stranách zastavil len náznaky gólových šancí, nie čisté gólové situácie. Naopak, pekná bola Hamšíkova ľavačka v 25. minúte, ale minula bránu. V tomto zápase spoluhráči vypracovali Hamšíkovi nádhernú gólovú príležitosť v 55. minúte, on ju však bohapusto zahodil. V 58. minúte Hamšíkovu dobrú strelu výborným zákrokom zneškodnil nórsky brankár.

Keď už televízny komentátor začal smutne vzdychať, že ani v treťom vzájomnom dueli nevsietime Nórom gól, naša nová hviezda Lobotka, v 93.,teda  nadstavenej minúte, dáva gól. Jánovi Ďuricovi zažiaril úsmev na tvári po skončení zápasu a objal sa v tej chvíli už s bývalými spoluhráčmi.

Presuňme sa inam, na Iberský polostrov. V kvalifikácii v Cartagene sme nastúpili proti fakticky najlepšiemu tímu na svete do 21 rokov. Doma sme prehrali 1:4, a španielska 21-ka je veľkým favoritom na postup na EURO. Tak či onak, my sme od 23. minúty viedli vďaka vlastnému gólu Španielov. V 38. minúte hlavný rozhodca vykázal nášho trénera Hapalu na tribúnu, španielsky strelecký ohňostroj vypukol potom, a mal za následok päť gólov v našej sieti, aby sme prehrali o jeden gól viac, než na domácej pôde. A tu je komentár trénera Pavla Hapalu: „Vôbec sme neodohrali zlý zápas, aj keď výsledok tomu nenasvedčuje.“

Rovnako aj tréner Kozák chváli naše Ačko, s výnimkou výsledku na Ukrajine. Obaja ako keby sa boli dohodli. Naša 21-ka prehrala aspoň s najlepšou svetovou 21-kou, ale naše Ačko v ukrajinskom  Ľvove stroskotalo na jednom z najslabších tímov Európy. Slabšie sú už iba San Marino, Gibraltár a Malta, ktorá však hrá trošku krajší futbal, ako Ukrajinci, napriek výsledkom…