Protiraketový štít robí možné terče zo štátov, v ktorých sa nachádza

Protiraketový štít robí možné terče zo štátov, v ktorých sa nachádza

Americký protiraketový systém je navrhnutý tak, aby Washington mohol zasadiť “rýchly globálny úder”, bez obáv z odvetného útoku. To má podľa ruského ministerstva obrany za následok, že ďalšie štáty vyvíjajú a modernizujú svoje vlastné zbraňové systémy.

“Americká protiraketová obrana slúži ako stimul pre zvyšovanie raketových možností vo svete, čo prispieva k novým pretekom v zbrojení,” povedal na rusko-čínskom vojenskom brífingu hovorca ruského ministerstva obrany. Plukovník Alexander Emeljanov vyhlásil, že systém protiraketovej obrany hrá kľúčovú rolu v rámci “rýchleho globálneho úderu” Spojených štátov na akéhokoľvek amerického protivníka vo svete, vrátane Ruska a Číny.

Neobmedzené rozmiestnenie prvkov globálneho systému americkej protiraketovej obrany na planéte, predstavuje podľa Emeljanova “hrozbu pre ľudstvo” a je “hlavnou výzvou pre globálnu bezpečnosť”.

“Spojivko medzi rozmiestnením prvkov protiraketovej obrany a vývojom rýchleho globálneho úderu je zjavné,” vyhlásil ruský plukovník. Poznamenal zároveň, že táto koncepcia by mohla zahŕňať spustenie “odzbrojovacieho úderu”, ktorý by mohol byť namierený proti strategickým jadrovým silám Ruska alebo Číny.

Ruský vojenský predstaviteľ upozornil, že systém je len “ďalším dôkazom, že Washington sa snaží narušiť existujúcu rovnováhu moci a dosiahnuť globálnu strategickú dominanciu”. Varoval tiež, že ďalšie rozšírenie amerického systému protiraketovej obrany predstavuje vážne nebezpečenstvo pre medzinárodnú bezpečnosť.

Podľa Emeljanova, chce Washington využiť možnosti protiraketovej obrany na vybudovanie kapacít, ktorými by za minimálne náklady mohol využívať svoje jadrové zbrane. Poukázal tiež na to, že medzinárodné spoločenstvo je o skutočných schopnostiach protitaketového štítu Američanmi nedostatočne informované.

Hovorca zdôraznil, že nasadenie systému v určitých štátoch neprispieva k ich obrane, práve naopak – robí z nich potenciálny terč útoku. V tejto súvislosti povedal, že štáty, kde je systém rozmiestnený, sa stanú rukojemníkom amerických politických záujmov.

Foto zdroj: http://www.dnanewsagency.com/2017/04/thaad-anti-ballistic-missile-system-in.html

(tom)