Prvá slovenská družica vo Vesmíre

Prvá slovenská družica vo Vesmíre

Pozrime sa na chvíľu zo Slovenska ďaleko do Vesmíru. Tam totiž zamierila prvá slovenská družica. Niekoľkoročný sen sa stal skutočnosťou. Tak opísal podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš štart prvej slovenskej družice s názvom skCUBE.

Pôvodne sa mala vybrať do kozmu už vlani na jar. Na obežnú dráhu Zeme odštartovala začiatkom júna. Najprv ju tam mala vyniesť raketa Falcon 9. Vlani však mala viacero technických problémov. SOSA preto prijala ponuku od ISRO (Indická vesmírna agentúra). Zariadenie spolu s ďalšími družicami a sondami odštartovalo ako let C38 z indického kozmodrómu Sriharikota.

Zariadenie vyvinuli celé na Slovensku. Súčiastky, systém aj senzory. SOSA spolupracovala so súkromníkmi aj akademikmi. Napríklad zdroj vyrobila dubnická firma RMC a ide o vývojový prototyp. „Myšlienka sa zrodila ešte v roku 2011. Dá sa povedať, že odvtedy sme na tom pracovali,“ povedal Kapuš. Ich šesťročné úsilie sprevádzali technické aj finančné problémy. Dúfajú, že aj takto sa im podarí spopularizovať vedu v očiach verejnosti aj potenciálnych študentov.

Sonda bude rotovať okolo Zeme vo výške približne 500 kilometrov. Pobudne tam približne dva roky, neskôr sama klesne do nižších vrstiev zemskej atmosféry, kde zhorí. Rôzne pracoviská na Slovensku budú 24 hodín denne sledovať a vyhodnocovať dáta, ktoré bude skCUBE posielať na Zem. Zariadenie má tvar kocky s rozmermi 10 x 10 centimetrov. Na pohľad malý prístroj v sebe skrýva niekoľko senzorov, kameru a bude robiť na obežnej dráhy aj pokusy. V spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity budú monitorovať vplyv radiácie, prenos dát a rádiového signálu.

Sonda síce nemá konkrétnu misiu, no pre našich vedcov je podstatné zistiť, ako sa bude správať a reagovať na nehostinné podmienky. Bude vlajkovou loďou slovenského vesmírneho výskumu a to je podstatné.

 

Foto zdroj:http://sosa.sk/skcube/

(iri)