Puigdemont: Katalánsko vyhlási oficiálne nezávislosť, ak rokovania s Madridom zlyhajú

Katalánsky premiér Carles Puigdemont varoval, že v prípade ak zlyhá dialóg s Madridom bude tlačiť na oficiálne vyhlásenie nezávislosti. Španielska vlády v reakcii vyhlásila, že Katalánsku odoberie status autonómneho regiónu.

“Ak bude vláda naďalej odmietať dialóg a pokračovať represiami, využije katalánsky parlament túto príležitosť na formálne vyhlásenie nezávislosti,” napísal Puigdemont vo svojom druhom liste španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi. Jeho znenie bolo zverejnené 19. októbra, čiže v deň kedy sa mal Puigdemont vyjadriť, či nezávislosť Katalánska vyhlási.

Španielska vlády vo svojej reakcii uviedla, že 21. októbra zaháji kroky k obnoveniu ústavného poriadku v Katalánsku. Štátny predstavitelia už pred tým povedali, že ak Katalánsko neustúpi v úsilí oficiálne vyhlásiť nezávislosť, centrálna vláda v Madride je odhodlaná aktivovať článok 155 španielskej ústavy. Ten hovorí o tom, že vláda môže po odsúhlasení Senátom prevziať kontrolu nad autonómnym územím.

“Vláda bude pokračovať v krokoch stanovených v článku 155 ústavy na obnovenie zákonnosti samosprávy v Katalánsku,” píše sa v stanovisku španielskej vlády.

Vláda musí najprv španielskemu Senátu predložiť návrh, akým spôsobom chce autonómny status obmedziť. Odobrenie správy nad autonómnym regiónom musí absolútnou väčšinou potom schváliť Senát, ktorý má zasadnúť budúci týždeň.

V liste katalánskeho predsedu vlády adresovanom premiérovi Rajoyovi sa Carles Puigdemont zmienil aj o zatknutí dvoch významných predstaviteľov Katalánska. Vrchný španielsky súd totiž 16. októbra nariadil, aby predseda Katalánskeho národného zhromaždenia (ANC) Jordi Sanchez a riaditeľ kultúrnej inštitúcie Omnium Jordi Cuixart boli vzatí do väzby bez možnosti kaucie.

Pripomíname, že španielsky ústavný súd 17. októbra rozhodol, že zákon o konaní referenda o sebaurčení, ktorý v septembri schválil katalánsky regionálny parlament bude anulovaný.

Foto zdroj: http://www.elnacional.cat/en/politics/puigdemont-independence-rajoy_185712_102.html

(tom)