Puigdemont nechce peniaze, ktoré mu ponúka Španielsko

Puigdemont nechce peniaze, ktoré mu ponúka Španielsko

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont aj naďalej odporuje centrálnej španielskej vláde, ktorá po vyhlásení nezávislosti Katalánska prebrala administratívnu kontrolu nad regiónom.V tomto prípade však ide o ponúknuté peniaze.

Carles Puigdemont odmietol ročný dôchodok vo výške 112 000 eur, na ktorý mal nárok ako bývalý katalánsky predseda vlády. Dôvodom je to, že sa stále považuje za oficiálneho predstaviteľa regiónu.

Začiatkom tohto týždňa dal španielsky minister financií Cristobal Montoro Puigdemontovi desať dní na to, aby podal žiadosť a poskytnutie penzie. Jej výška podľa katalánskeho zákona predstavuje 80 percent základného platu, ktorý dostával počas výkonu svojej funkcie. Doba jej vyplácania je ohraničená obdobím štyroch rokov.

Puigdemont, ktorý má v súčasnosti 54 rokov, bude mať navyše ako bývalý líder Katalánska po dovŕšení veku 65 rokov, nárok na 60 percent platu, ktorý mu plynul v úrade predsedu vlády.

Madridom zosadený katalánsky premiér odcestoval po rozpustení katalánskej vlády a parlamentu spolu so štyrmi ďalšími ministrami jeho vlády do Bruselu. Jeho odchod do Belgicka nasledoval po tom, ako naňho španielsky súd vydal zatykač za vzburu. Bývalý ministerský predseda však uvedené obvinenia označil ako neopodstatnené. Dôvod svojej prítomnosti v Belgicku vysvetlil vtedy tým, že sa chce vyhnúť možnému násiliu v Katalánsku, ak by sa ho španielske orgány pokúsili zatknúť.

Pripomíname tiež, že španielska vláda vyhlásila na 21. decembra nové regionálne voľby. Rozpustenie regionálneho parlamentu a odvolanie katalánskej vlády označil odvolaný politik za štátny prevrat.

Carles Puigdemont trval už pred tým na tom, že vyhlásenie nezávislosti by vytvorilo základ pre akékoľvek politické vyjednávanie so španielskym premiérom Marianom Rajoyom.

Je celkom možné, že ponuka peňazí a jej následná akceptácia, by mohli byť argumentom, že Puigdemont sa zmieril so svojim odvolaním.

Foto zdroj: https://www.noticiasaominuto.com/mundo/898698/puigdemont-diz-que-e-possivel-uma-solucao-diferente-a-independencia

(tom)