Puigdemont odletel do Dánska. Španielsky prokurátor ho chcel znova zatknúť

Puigdemont odletel do Dánska. Španielsky prokurátor ho chcel znova zatknúť

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont odcestoval do Dánska kde sa mal zúčastniť debaty o budúcnosti Katalánska. Tento krok mal z následok neúspešný pokus španielskeho prokurátora o jeho zatknutie.

Puigdemontova cesta do dánskej metropoly Kodaň je od kedy sa zdržiava v Belgicku, jeho prvou cestou do zahraničia. Do Bruselu odišiel aj s ďalšími členmi bývalej vlády v októbri minulého roku po tom, ako španielske orgány zamedzili pokusu vyhlásiť nezávislosť Katalánska. Dôvodom ich dočasného útočiska v krajine je to, že španielske orgány na nich vydali zatykač. Obviňujú ich zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií. Carles Puigdemont vo funkcii šéfa vlády podporoval nezávislosť Katalánska.

Španielsky najvyšší súd v decembri európsky zatýkací rozkaz zrušil, ale prokurátor požiadal 22. januára o jeho reaktiváciu. Sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena však v ten istý deň žiadosť španielskej prokuratúry zamietol. Dôvodom decembrového zrušenia zatykača sú rozdiely medzi belgickým a španielskym právom, vďaka ktorým by sa počet obvinení vzťahujúcich ku krokom katalánskych politikov mohol pri ich vydaní do Španielska znížiť.

Pablo Llarena povedal, že nová žiadosť bola odôvodnená. Ako dôvod odmietnutia reaktivácie zatykača však uviedol, že Puigdemontova cesta do Dánska bola z jeho strany provokáciou. Dodal, že teraz je potrebné počkať, kým situácia v Katalánsku nebude plne v súlade s ústavným poriadkom.

Pripomíname, že po decembrových predčasných voľbách získali v autonómnom regióne parlamentnú väčšinu separatistické strany. Tie vyjadrili odhodlanie, aby sa staronovým predsedom vlády stal španielskou vládou odvolaný Puigdemont. Centrálna vláda však varovala, že ak sa tak naozaj stane, Madrid si naďalej ponechá právomoc spravovať Katalánsko.

S politickým dialógom medzi Madridom a Barcelonou tak v najbližšom čase zrejme nemožno počítať. Navyše novozvolený predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent vyjadril vo svojom prejave záujem pokračovať v úsilí o nezávislosť Katalánska. Za svoj prvoradý cieľ označil obnovu autonómnej správy nad regiónom, čím by sa obnovila plná právomoc regionálnych inštitúcií.

Foto zdroj: http://whqr.org/post/catalonias-puigdemont-put-forth-president-despite-new-calls-arrest

(tom)