Puigdemont: Páni Juncker a Tajani, toto je tá Európa, ktorú ste chceli?

Bývalý katalánsky predseda vlády Carles Puigdemont podrobil v Bruseli španielsku vládu kritike za represie voči Katalánsku. Nedávne kroky Madridu, v ktorom centrálna vláda prebrala kontrolu nad správou autonómneho regiónu označil za puč. Upozornil tiež na fakt, že danú situáciu podporujú aj predstavitelia Európskej únie.

Uvedené slová predniesol odvolaný líder Katalánska na stretnutí s takmer 200 starostami autonómneho regiónu. Tí sa 7. novembra zhromaždili na protest pred sídlom Európskej komisie v Bruseli, kde vyzývali na prepustenie katalánskych politikov zo španielskeho väzenia.

„Pán Juncker a pán Tajani, je toto tá Európa, ktorú ste chceli? … Uznáte alebo neuznáte výsledky hlasovania Kataláncov? … Budete pokračovať v podpore premiéra Mariana Rajoya v jeho štátnom prevrate?“ Tieto slová adresoval Puigdemont predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi a šéfovi Európskeho parlamentu Antoniovi Tajanimu. Podľa katalánskeho expremiéra, bolo rozpustenie regionálneho parlamentu a odvolanie katalánskej vlády štátnym prevratom. Pripomíname, že španielska vláda uvedené kroky uskutočnila koncom októbra po tom, ako na ne dostala súhlas španielskeho Senátu – hornej komory parlamentu. Dôvodom bolo vyhlásenie nezávislosti Katalánska tamojším autonómnym parlamentom.

„Španielsky štát presadzuje svoju moc násilím a represiami, ale nás tým nikam nedotlačí. Naopak, týmto spôsobom len rastieme,“ vyhlásil Puigdemont pred zhromaždenými starostami. Na mítingu sa zúčastnili aj štyria ministri odvolanej vlády, s ktorými bývalý katalánsky ministerský predseda očakáva rozhodnutie belgického súdu o ich vydaní do Španielska. Prokuratúra Španielskeho kráľovstva obvinila predstaviteľov bývalej katalánskej vlády zo vzbury. V prípade uznania viny, by katalánski predstavitelia mohli ísť do väzenia až na 25 rokov.

Carles Puigdemont vyjadril túžbu, aby bolo Španielsko novým štátom, kde sa nikto nebude nikomu vyhrážať zosadením, ale kde sa budú môcť vyjadrovať názory otvorene a bez perzekúcie.

Zhromaždenia sa zúčastnili aj traja katalánski europoslanci, ktorí vyjadrili podporu odvolaným politikom. Zároveň vyslovili údiv nad nečinnosťou Európy pred agresiou a násilím španielskej polície, ktorá sa odohrala po októbrovom referende za nezávislosť.

Eurokrati v Bruseli by podľa mienky Národných Novín mali v prvom rade prispieť k upokojeniu situácie a pôsobiť v tejto situácii ako mediátori …

Foto zdroj: http://www.elperiodico.com/es/politica/20171107/puigdemont-carga-contra-juncker-tajani-por-apoyar-espana-6409250

(tom)